Plevel. Je všudypřítomný a my se jej neustále snažíme zlikvidovat. Existují samozřejmě různé produkty, které jej spolehlivě zničí. Ale nemusíte nutně vyplenit drogerii, abyste se ho zbavili. Myslete na životní prostředí a dejte přednost ekologičtějším možnostem.
Ocet plevelu nesvědčí
Plevel nás neobtěžuje pouze na záhonech, ale řešíme ho třeba i mezi dlážděním kolem domu, na terase a chodnících. Velmi špatně se z těchto prostor dostává a není to ani moc příjemná práce. Protože však nebývá tento prostor obklopen dalšími rostlinami, máte tu větší volnost v používání různých přípravků. Jako ideální se nabízí ocet. Dejte si do rozprašovače 300 ml octa, 30 g soli a pár kapek saponátu na nádobí. Pokud se vám nechce nic takového připravovat, stačí i samotný ocet.
Silnější likvidátor získáte, pokud použijete líh. Smíchejte asi dvě lžíce s 250 ml vody a polijte touto směsí všechen plevel.
Horká voda jako účinný likvidátor
Horkou vodu jako likvidátor plevele už používají i ve velkých městech namísto chemických prostředků, tak proč byste ji nemohli využít i vy. Všude tam, kde máte plevel, nalijte vroucí vodu z rychlovarné konvice. Nesmíte ovšem zasáhnout ostatní rostliny, proto postupujte opatrně. Horká voda by zničila všechno.
Sůl jako veliký pomocník
Sůl určitě stojí za pokus. Odhrňte od plevele hlínu, odřízněte stonek co nejníž u země a řez posypte kuchyňskou solí. Jen pozor, ať nemáte sůl všude kolem.
Ať už se rozhodnete hubit plevel různými prostředky, měli byste dát pozor na přesné míření. Když zasáhnete ostatní rostliny, naděláte víc škody než užitku. Pokud máte možnost a příliš si nevěříte, raději okolní rostliny něčím překryjte.
Pomáhají i noviny
Víte, že pomoci vám mohou také staré noviny nebo igelit? Stačí jen namočit několik archů novinového papíru, aby se slepily dohromady a tím pak zakrýt zaplevelené místo. Na ně pak nasypte mulčovací kůru nebo piliny. Tato metoda chce trpělivost. Vydržte tři týdny, pak všechno odstraňte a máte k dispozici nádherně čistou zeminu jako stvořenou pro sázení.
Ne každý má doma staré noviny. V takovém případě můžete použít i igelitové pytle na odpadky, ideálně černé. Rozřízněte je po stranách. Vznikne plachta, kterou přikryjete část zapleveleného záhonu. V ostatních krocích už postupujte stejně. Igelit můžete odstranit o něco dříve, klidně už za 14 dní.
Mulčovací kůra a další pomocníci
Záhony můžete udržet skoro bez plevele i za použití mulčovací kůry. Přesto není úplně stoprocentní a také ne úplně levná, když chcete, aby vypadala hezky a dekorativně. Dá se ovšem nahradit:
- směsí ze spadané a posečené trávy,
- odpadem z kořenové zeleniny,
- odpadní rostlinou hmotou z firmy na zpracování dřeva nebo z lesního závodu (piliny, kůra ze stromu, sláma).