Ověřené postupy pro maximalizování plodnosti rybízů

                   

Jen stěží bychom na našich zahradách našli rozšířenější bobulovité ovoce, než je právě černý rybíz. Není divu – jeho plody jsou velmi chutné a jako bonus nás zásobí i množstvím antioxidantů a vitamínu C, a dokonce nabídnou i léčivé listy. Pokud však vaše rybízové keře neplodí tak, jak byste potřebovali, děláte nejspíš někde při péči o ně chybu. Může jít o špatný styl výsadby, nedostatečnou zálivku či hnojení či nedůslednou eliminaci škůdců. Zjistěte, jak o tyto keře pečovat správně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zaměřte se na správnou výsadbu a dostatek živin

Pokud si rybíz černý (Ribes nigrum) pořizujete, vždy vybírejte z vícero odrůd a na zahradu vysaďte ty, které nakvétají v odlišném čase. Vyhnete se tak poškození vaší úrody jarními mrazíky (některé keře totiž vždycky „přežijí“). Keře od sebe vysazujte nejméně na vzdálenost jednoho metru kvůli vzdušnosti a slunečnímu svitu. A nezapomeňte je zásobit i dostatečným množstvím živin, ty mají totiž na výslednou úrodu nezanedbatelný vliv.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepší je vždy sáhnout po přírodních zdrojích. Pro rybíz jsou jimi slupky od brambor. Škrob, který obsahují, mu totiž velmi prospívá. Slupky proto zakopejte do jeho blízkosti nebo z nich připravte výluh (jednoduše nechte slupky louhovat v čisté vodě 1-3 dny, a to nejlépe při pokojové teplotě), kterým rostlinu zalijete. A myslete i na to, že kyselá půda rybízu nesvědčí – nebojte se do ní proto zapracovat trochu vápna.

Zabraňte škůdcům v poškození vašich keřů

Jde o častý problém v našich končinách – zahrady sice přetékají rybízovými keři, úroda na nich však nestojí za řeč. Ke slovu totiž přicházejí škůdci. A nejúčinněji se jim můžeme bránit právě teď na jaře. Stačí pečlivě prohlédnout větve rybízu a odstranit všechny napadené pupeny (bývají nalité a až o velikosti hrášku). Nezapomeňte na prořez – odstraňte staré a napadené nebo poškozené větve, jejichž plodnost klesá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A co si počít se škůdci v zemi? Jednoduše zakryjte okolí rybízů netkanou textilií nebo obdobnými materiály. Budou tak v půdě déle hibernovat a vašim rostlinám neublíží. A při této příležitosti dbejte i na zálivku. Rybízy koření mělce a snadno tak vysychají. Obvykle je postačí zalít 5x za sezónu, ovšem panuje-li opravdu horké léto, vydatně je prolijte každých 10 dní uvidíte, že se to na úrodě pozitivně projeví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články