Podrobný průvodce péče o papriky. Provede vás jak vysetím, tak i vysazením na venkovní stanoviště

                   

Měsíc únor již pomalu končí, a to znamená jediné. Pokud jste ještě nezaseli semínka paprik, na nic nečekejte a jednejte. Osivo ovšem nelze použít jen tak ledajaké. Při jeho pořizování vždy dejte přednost prověřeným značkám, u kterých budete mít jistotu kvalitního zboží. Dále si všímejte stáří semen (je uvedeno na obalu) a zakupte ta nejnovější.

Jak na správný výběr osiva

Na trhu je k dostání obrovské množství odrůd. Mezi ty oblíbené patří např.:

  1. Slovanus F1 (její plody jsou silnostěnné, kratší a smetanové se zeleným nádechem),
  2. Amykus F1 (vyniká skvělou chutí),
  3. Slávus F1 (plodí vyrovnaně, dosahuje velkých výnosů).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysévat papriky doma

Další krok spočívá v obstarání kvalitního substrátu. Ten by měl mít nižší obsah živin a hodnoty pH okolo 6 až 8. Pěstování v kyselejší zemině mívá za následek chlorotické rostliny nevyrovnaného vzrůstu. Když máte vybráno, je na řadě vysetí osiva. Stačí, když jej na substrát opatrně položíte a poté zasypete vrstvou té samé zeminy o výšce několika milimetrů.

Aby semínka správně vyklíčila, potřebují teploty pohybující se přibližně mezi 20 až 25 °C (záleží na druhu a odrůdě). Dále je třeba zajistit jim dostatečný přísun vody. Substrát tedy udržujte neustále mírně vlhký. Po nasazení děložních lístků můžete okolní teplotu snížit až o několik stupňů. Pikýrování (přesazování) provádějte zpravidla až po vytvoření prvního pravého listu, kdy je na tento úkon rostlinka dosti silná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tipy při péči o papriky

Rostoucí sazenice umístěte na stanoviště s dostatkem světla. Jejich zálivku provádějte dvakrát nebo třikrát týdně. Jednou za čas zkontrolujte vlhkost substrátu. Soustřeďte se hlavně na přemokření, což papriky nesnesou. Aby rostlinka zvládla přesazení do venkovního prostředí, tak musí:

  • být mohutná a zdravá,
  • mít nasazených několik květních poupat,
  • být vystavena přibližně jednomu týdnu otužování.

Termín vysazení se liší podle toho, zda chcete papriky pěstovat na venkovním záhonku nebo ve skleníku. Pokud jste zvolili první možnost, tak budete muset počkat alespoň do druhé poloviny května, tedy do pominutí jarních mrazíků. Pokud máte k dispozici teplý skleník, můžete do něj sazenice umístit již v polovině března. Do studeného pak vyčkejte na druhou půlku dubna.

Které odrůdy paprik doma pěstujete? Jsou výnosné?

Jsou vaše sazenice nepřirozeně vytáhlé? Nebojte se, ještě není nic ztraceno
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články