Schéma hnojení paprik po výsadbě: 3 podomácku vyrobené směsi přinesou záplavu šťavnatých plodů, kořeny je doslova milují

                   

Obrovské množství plodů papriky (Capsicum) vám nepřinese pouze slunné stanoviště a pravidelná zálivka. Nutná je také aplikace vybraného hnojiva, které rostlinkám zajistí zdraví a sílu pro zdárné dozrání šťavnatých plodů (botanicky jde o dužnaté bobule) nejrůznějších tvarů a barev. K hnojení, které je nejlepší provádět těsně po odkvětu, můžete použít nejrůznější chemické přípravky nebo jejich domácí alternativy.

Přestaňte vyhazovat zbytky z cibule

Pro přípravu prvního podomácku vyrobeného hnojiva, které příznivě působí na tvorbu plodů a udržení zdravého kořenového systému, si nachystejte:

  • cibulové slupky,
  • prosátý dřevěný popel,
  • dešťovou vodu.

Slupky nejprve zalijte vlažnou dešťovkou a nechte je v ní alespoň 24 hodin louhovat. Po uplynutí této doby je vyjměte a do tekutiny přidejte 3 polévkové lžíce popela. Následně důkladně promíchejte a přilijte k roztoku ještě dávku vody v poměru 1 : 3. Přípravek používejte každých 10 dní jakožto zálivku.

Hnojení paprik vápníkem

Paprikám prospěje také dávka vápníku, kterou jim dodáte skrze křídu. Sklenici (o objemu 250 mililitrů) plnou nastrouhané křídy smíchejte s 0,5 litru infuze hnoje (nebo 1 litrem travní) a 10 litry odstáté kohoutkové vody. Nejlepší volbou je ovšem stojatá dešťovka z venkovního sudu. Získaným hnojivem rostlinky zalévejte jednou za 2 týdny. Výsledků, tedy paprik kypících zdravím, se ovšem dočkáte již za pár dnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zalévání paprik mlékem

Vápník obsahuje také kravské mléko. A nejen to. Je bohaté i na hořčík, fosfor, draslík, zinek a různé vitamíny (A, C, D, E a K). Díky tomuto složení má schopnost posílit papriky nebo jiné zeleninové druhy, např. cuketu nebo brokolici. Připravte si:

  • 500 mililitrů čerstvého mléka,
  • 5 litrů odstáté nebo dešťové vody.

Obě tekutiny dobře promíchejte a výsledných roztokem jednou týdně zalévejte záhony.

Vsaďte na sílu kvasnic

Bujný růst, a navíc i ochranu před houbovými chorobami a škůdci paprikám přinese domácí hnojivo připravené z droždí. To totiž obsahuje např. železo, esenciální kyseliny a vitamíny skupiny B. Jednu kostku droždí (o hmotnosti 42 gramů) rozdrobte do teplejší vody. Následně důkladně rozmíchejte a nechte vychladnout. Roztok poté smíchejte s dešťovkou nebo odstátou kohoutkovou vodou v poměru 1 : 4 a používejte ho každý týden jakožto zálivku.

Jaká další domácí hnojiva vhodná pro zeleninu znáte?

Zužitkujte svou úrodu paprik správně. Vyzkoušet můžete např. tento skvělý a chutný recept
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články