Pěstování brambor v kbelících je extrémně jednoduché i výnosné. Získat lze větší úrodu než z běžného pole

                   

Brambory pěstované v kbelících jsou na našich zahradách novinkou, přesto si už stihly získat věrné příznivce. Největší výhodou tohoto způsobu hospodaření je v první řadě rozhodně výrazná úspora místa a v té druhé také možnost získání opravdu vysokých výnosů – ty jsou obvykle mnohem lepší než ve chvíli, kdy jsou pro pěstování brambor použity tradiční postupy. A jak tedy při tomto způsobu pěstování postupovat?

Pěstování brambor v kbelíku

Pro tento způsob zahradničení potřebujete pouze plastový kbelík nebo například pytel z polypropylenového opletu, který se běžně používá pro přepravu zeleniny. Zcela černé a tmavé nádoby nebo pytle příliš vhodné nejsou, protože se obvykle nadměrně zahřívají. Nádoby je nutné opatřit odtokovými otvory. Přebytečná voda by totiž vždy měla mít možnost odtéci pryč. Důležité je však propíchnout nebo prostřihnout všechny strany, aby měly kořeny přístup ke kyslíku.

Kbelík nebo pytle naplňte vhodnou zeminou, vytvořte drenáž (například z keramzitu) a vysaďte brambory. Pokud k tomuto kroku přikročíte v dubnu, budete mít na výběr ještě mnoho možností – rané i pozdní odrůdy. Při výsadbě v květnu ovšem vsázejte jen na ty rané, jiné dozrát nestihnou. Brambory zasypte jen tak, aby byly lehce pokryty vrstvou zeminy, a začněte s běžnou zálivkou. První lístky se objeví do dvou týdnů.

Dva kbelíky metodu vylepší

Existuje však ještě jeden lepší a efektivnější způsob pěstování brambor. Pokud máte doma nadbytek starých kbelíků, pak si na pěstování brambor připravte raději jejich dvojice. A jak na to? Jeden kbelík upravte tak, aby měl po stranách 4 velké otvory. Tento kbelík poté vložte do druhého kbelíku a začněte s pěstováváním brambor. Kořeny této zeleniny budou mít ještě o něco více kyslíku a lépe porostou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kam umístit nádoby s bramborami

Především jim najděte dostatečně slunné stanoviště, jedině tak můžete počítat s bohatou úrodou brambor. Přímému slunečnímu úpalu např. na betonovém dvorku se však vyhněte. Pokud to nejde jinak, izolujte pytle od země například dřevěnými paletami. Postarejte se také o to, abyste měli přístup k dostatečnému množství vody, budete ji totiž potřebovat na zálivku, na kterou jsou brambory pěstované v pytlích o něco náročnější.

Aby byla výsadba úspěšnější, pak brambory zhruba 6–8 týdnů předtím umístěte do ploché nádoby v místnosti, kde panují příznivé světelné podmínky a teploty maximálně 15 °C. Dbejte také na to, aby měly co nejvyšší vlhkost vzduchu. Díky tomu se dobře „nastartují“. Do pytle je pak možné brambory vysadit od konce dubna. Kvůli riziku nočních mrazíků by však měly být pytle pro začátek umístěny ke stěně a opatřeny možností dodatečného zakrytí proti mrazu (např. netkanou textilií).

Výhody pěstování brambor v kbelících

A proč si zvolit tuto metodu místo klasického pěstování brambor na poli? Výhod je hned několik. A ve hře rozhodně není jen úspora místa na opravdu malých zahradách, nebo dokonce balkonech. Brambory lze pěstovat i na místech s velmi nekvalitní půdou, nádoba vám totiž umožňuje použití substrátu s optimálním složením přesně pro brambory.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Vyhnete se i riziku zaplevelení, v nádobách jiné rostliny téměř nerostou.
  • Brambory téměř nenapadají škůdci – do nádob se jednoduše nedostanou.
  • Snadná je i sklizeň brambor, obejde se například bez poškození hlíz, ke kterému při běžném způsobu pěstování často dochází.
  • A jako bonus lze nádoby s bramborami v případě potřeby opravdu snadno přesunout na jiné místo.

Další tipy pro pěstování brambor v nádobách

Abyste zabránili nadměrnému odparu vody, zakryjte horní část nádoby slámovým mulčem. Později je vhodné uchytit okolo nádob pletivo, aby se křehké stonky brambor nezlomily. S úrodou pak můžete počítat přibližně za tři měsíce od výsadby. Použité kbelíky nebo pytle pak stačí uskladnit a použít opět během příštího roku. Uvidíte, že až tento způsob vyzkoušíte, už nebudete brambory pěstovat jinak.

Jaké druhy zeleniny letos na zahradě pěstujete vy?

V našich podmínkách je prozatím prověřenější výsadba brambor do pytlů. Naučte se, jak správně na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články