Kdy v srpnu začít s výsevem kopru, abyste mohli neprodleně sklízet ohromné zásoby. Násobně voňavější než ten kupovaný

                   

Dokážete si představit letní omáčky a saláty bez kopru? Věříme, že odpověď spousty z vás je negativní. Není divu. Kopr nejen jídla obohatí příjemným aroma, ale dodá jim také vitamín C a užitečné éterické oleje. Podporuje chuť k jídlu, napomáhá ke zmírnění otoků a je velmi účinný při potížích s nadýmáním. Jestliže jste už kopr na své zahrádce jednou pěstovali, možná se rozmnožil samovýsevem. Pokud ne, poradíme vám, jak ho vypěstovat.

Kopr nemá rád těžkou a příliš mokrou půdu

Záleží na tom, kolik kopru si chcete vypěstovat. Na hektary to asi úplně nebude. Pro většinu domácností bohatě vystačí místo na záhonku do jednoho metru čtverečního. Vyberte stanoviště s lehčí propustnou půdou, která poskytne rostlinám dostatek živin. Kopr se pěstuje ze semínek, ideální čas pro jejich umístění do země je během dubna. Pokud ale míníte sklízet kopr ještě na podzim, můžete ho zasít i v srpnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V jednom gramu osiva je asi 500–600 semen, což s přehledem vystačí na metr čtvereční půdy. Vytvořte řádky hluboké asi 4 centimetry ve vzdálenosti 25 centimetrů od sebe. Po zahrnutí nezapomeňte osetou půdu zalít, ale nepřežeňte to. Po pár dnech se řádky zazelenají. Pokud mají rostlinky dostatek slunce, rostou zčerstva a při utržení vydávají silnou vůni. Nezapomeňte, že kopr je velmi citlivý na hnojiva s obsahem chlóru.

Kopr někdy potřebuje oporu

Některé odrůdy kopru dorůstají do výšky větší než metr. Potřebují tedy stanoviště, které je chráněné před větrem, nebo nějaký opěrný systém, aby křehké lodyhy chránil před zlámáním. Pravý čas pro sklizeň nastane ještě před tím, než rostliny začnou kvést. Pro zajištění semen pro příští rok si můžete pár rostlin nechat i vykvést a pak květenství sušit vzhůru nohama. Po vysušení z nich semena vypadají na podložku sama.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kopr, který hned nespotřebujete, sice můžete usušit, ale přijde tak o jeho silné nezaměnitelné aroma. Nejlepší způsoby, jak ho uchovat, jsou zamražení a naložení do octového nálevu. Omezenou dobu také vydrží prosolený a uložený v lednici. Asi nejlepšího výsledku dosáhnete zamražením. Kopr omyjte, vyřaďte všechny snítky, které žloutnou, a nasekejte ho nadrobno. Pak kopr uzavřete do mikrotenového sáčku a dejte do mrazáku.

Kopr jako léčivá rostlina

Kopr vykazuje silné pozitivní účinky při trávicích potížích. Vhodný je také pro kojící matky, protože zvyšuje tvorbu mateřského mléka a skrze něj pomáhá proti nadýmání i kojencům. Proto se doporučuje si připravit z kopru čaj. Používají se na něj zejména květy a lodyhy, které se do pokrmů běžně nehodí. Příprava je snadná. Jedno rozkvetlé květenství zalijte čtvrt litrem vroucí vody, po patnácti minutách sceďte a vlažný čaj vypijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nelze opomíjet také účinky kopru na krásu. Prospívá kvalitě vlasů a nehty koprovou koupel také jistě ocení. Budete potřebovat asi polévkovou lžíci jemně podrcených koprových semínek. Tu zalijte šálkem vroucí vody. Nechte pak semena několik hodin louhovat, aby se prospěšné látky dostaly do tekutiny. Pak výluh přeceďte. Vzniklým výluhem si můžete opláchnout umyté vlasy, nebo ho malinko ohřát a po dobu deseti minut si v něm koupat ruce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články