Nestihli jste včas vysít okurky? Nevadí – růst a vývoj sazenic můžete urychlit prostřednictvím starého polystyrenového boxu

                   

Čas od času se doma nějaký takový odpad objeví. Polystyrenové boxy mají za úkol izolovat uložené potraviny nebo třeba zvířata od nepříznivých podmínek v okolí. Ale co s nimi, když doslouží svému účelu? Jednoduše si z nich vytvořte pomocníka pro pěstování sazenic okurek.

Jak pěstovat okurky v polystyrenu

Do kusu polystyrenu, který přesně zapadne do polystyrenové přepravky, vytvořte kruhové otvory a naplňte je navlhčeným kokosovým substrátem. Do každého otvoru vložte jedno semínko. Box uzavřete a počkejte, až rostlinky vyklíčí (mezitím průběžně zavlažujte). Poté polystyren vyjměte a do spodní části boxu vložte naplocho dvě PET lahve, do kterých jste předtím udělali otvory pro zavlažování. Zároveň proděravte čelní stranu boxu a do ní zasuňte hrdla PET lahví.

Tímto způsobem pak budete okurky zalévat. Na lahve navršte výživný substrát a zasaďte mladé okurky. Poznačte si jejich umístění a ve víku boxu vytvořte otvor, kterým sazenice s bezpečnou rezervou projdou. Následně box zavřete a můžete začít s pěstováním. V tomto prostředí budou mít okurky vždy dostatečné teplo od kořenů, takže je můžete s úspěchem pěstovat i v otevřeném prostoru. A díky zálivce zespodu je nikdy nepřemokříte.

Podmínky pro pěstování okurek

A kam boxy s okurkami umístit, aby byla úroda opravdu maximální? Okurka setá (Cucumis sativus) nejlépe poroste místech intenzivně osvětlených, ale se spíše rozptýleným světlem – přímý úpal jí obvykle nesvědčí. Na příliš slunných místech se proto mnohdy objevují popáleniny na listech. Nebude se jí však dařit dobře ani ve stínu (například pod stromy). Pro svou spokojenost také potřebuje úrodnou, prohřátou a humózní půdu, bohatou na živiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rostliny nikdy nepěstujte na špatně odvodněných a těžkých půdách, ale ani v příliš lehkých a písčitých půdách. Ty musíte před výsadbou nutně vhodně vylepšit. Okurky také vyžadují intenzivní zálivku a to nejlépe ráno (večerní zálivka vede častěji ke vzniku houbového onemocnění). A zapomenout nesmíte ani na organické hnojení, nejlépe prostřednictvím dobře vyzrálého kompostu. A doporučit lze také mulč ze slámy, rašeliny nebo kůry.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování okurek?

Dalším zajímavým tipem pro pěstování okurek je jejich upevnění na kari síti. Naučte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články