Unikátní způsob pěstování okurek v sudech. Minimální prostor, zato maximální sklizeň a dokonce bez rizika chorob i škůdců

                   

Okurka setá (Cucumis sativa) se u nás obvykle pěstuje ve skleníku nebo na velkých záhonech. Pokud ovšem nemáte na zahradě dostatek místa, pak ještě nemusíte házet flintu do žita. Perfektní úrodu totiž dokážete vypěstovat i v sudech. Stačí vsadit na ten správný postup. Jen vhodná nádoba však ani zdaleka nestačí – potřebovat totiž budete i vhodný substrát.

Vhodný substrát pro okurky

Tato zelenina totiž ke své spokojenosti potřebuje především propustnou, humózní a úrodnou půdu. Ovšem při pěstování v nádobách není vhodné sázet jen na čistou zeminu – naopak, okurkám se bude mnohem lépe dařit ve speciálně namíchané směsi. A co si tedy připravit? Spodní část sudu potřebuje především dobrý odtok vody. Smíchejte tedy:

  • seno,
  • piliny
  • a slepičí hnůj.

Tato směs by měla vyplňovat asi jednu třetinu sudu. Na ni musí přijít kompost, a to nejlépe spařený, který neobsahuje žádné zárodky chorob a škůdců nebo plevelů. Teprve horní třetinu obsahu sudu by měla tvořit úrodná zemina, smíchaná s trochou písku, v níž se bude okurkám dařit. Jejich kořeny totiž těžkou zeminu přímo nesnášejí.

Trik v plnění sudu

Ovšem tato směs je vhodná ještě z jednoho důvodu – odspodu se totiž začíná rozkládat a při té příležitosti tvoří také teplo. A to je přesně to, co okurky potřebují. Pokud jim navíc dopřejete i vhodný přístřešek, budete se tak moci z velké úrody těšit opravdu až do mrazů, aniž byste jí věnovali přehnanou péči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sudy pro pěstování okurek

Nutné je ovšem zvolit i správné nádoby pro zasazení okurkových sazenic. Pro tento postup doporučujeme spíše větší sudy s objemem okolo 100 litrů. Jedině v nich se mohou žádoucí procesy rozběhnout v optimální rychlosti a intenzitě. V menších nádobách sice okurky porostou také, ale přijdete právě o onen tepelný efekt. Sud samozřejmě nezapomeňte vybavit menšími odtokovými otvory, aby nedošlo při zálivce k přemokření pěstovaných rostlin.

A kolik okurek se do takové nádoby vejde? Obvykle se hovoří o 3 až 5 sazenicích. Ty by si na zmíněném prostoru neměly nijak výrazně konkurovat. Myslete však na to, že pro svou spokojenost budou potřebovat i vhodnou oporu. A samozřejmě rovněž vhodné umístění, v tom se však neliší od okurek pěstovaných běžným způsobem. Samozřejmě se řiďte také tím, jakou odrůdu okurek pěstujete.

Správná výsadba okurek

Ovšem aby celý způsob správně fungoval, je ještě nutné sazenice okurek správně vysadit. Vhodné otvory si připravte předem. Rozhodně se nesnažte sazenice do substrátu vtláčet, i když na první pohled působí velmi měkce. Sazenice pak zasaďte poměrně hluboko – až těsně ke spodním listů. Substrát opatrně upěchujte a zalijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Výhody pěstování okurek v nádobách

Dost možná však máte na zahradě dostatek místa pro klasický záhon nebo skleník, ale přesto chcete pěstování okurek v nádobách zkusit. Má to smysl? Rozhodně ano. Při tomto způsobu pěstování je tato zelenina totiž chráněna před chorobami a škůdci. Ti často na rostliny pronikají ze zeminy, ovšem okurky rostoucí v nádobách mít přímý kontakt se zemí pod sebou nebudou. Nemusíte se tedy uchylovat například k odstraňovaní spodních listů nebo jiným oblíbeným technikám.

Další výhodou je i možnost flexibilního umístnění. Stolitrové sudy sice nejsou na transport právě nejjednodušší (ovšem díky typu použité výplně jsou přece jen o něco lehčí, než si myslíte), ovšem s dostatečným předstihem je můžete před příchodem letních bouřek přece jen trochu schovat. To se bohužel u těch pěstovaných na záhonku nebo ve skleníku říci rozhodně nedá.

Jaké druhy zeleniny pěstujete v nádobách vy?

Pokud chcete mít dobrou úrodu, neměli byste zapomenout ani na zaštipování výhonů u okurek
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články