Pozvedněte svou zahradu na další úroveň s těmito důmyslnými tipy na arkádové zahradničení. Sousedé budou jen tiše závidět

                   

Žádný kout zahrady nemusí plnit jen jeden účel, a to ani ten, kde máte umístěné zeleninové záhony. Pokud vám jde kromě výnosů z pěstovaného ovoce a zeleniny i o to, jak využitý prostor vypadá, zkuste se zamyslet nad spojením netradičních prvků, a sice popínavé zeleniny a zahradního oblouku. Na plodící rostliny totiž můžete nahlížet i jako na okrasu s přidanou hodnotou. Když zaplní celý prostor oblouku, vytvoří příjemné zákoutí, které za několik týdnů ozdobí visícími plody.

Konstrukce pro pěstování zeleniny

Abyste vaši zeleninovou zahradu proměnili v příjemné zákoutí, umístěte do některé její části zahradní oblouk, který osázíte popínavou zeleninou. Ze všeho nejdříve si musíte rozmyslet, který druh (které druhy) zeleniny na něm budete pěstovat a podle toho zvolit jeho konstrukci. Kupříkladu na rajčata vám postačí zahradní oblouk určený pro růže, nebo lehká dřevěná konstrukce. Okurky a tykve ale vyžadují pevnější oporu, která udrží jak samotné rostliny, tak jejich plody. Oblouk můžete zakoupit již hotový, nebo si ho jednoduše vyrobte.

K tomu budete potřebovat kari síť, kovové tyče, svazek vázacího drátu, ocelový kartáč, kleště, úhlovou brusku, rýč a barvu. Nejprve si naměřte kari síť a odřízněte ji v potřebné šířce. Jednotlivé díly naskládejte za sebe a svažte je vázacím drátem. Vzniklý pás očistěte ocelovým kartáčem od rzi a špíny, a poté ho natřete. Jakmile bude suchý, odřežte poslední příčky kari sítě a pás zapíchněte do země tak, aby vznikl oblouk. Do rohů oblouku zatlučte kovové tyče – dodají mu správný tvar a zajistí lepší stabilitu.  

Jak pečovat o vertikální zahradu

Posledním krokem k vaší nové, dá se říci designové, zeleninové zahradě je výsadba zvolených druhů zeleniny. Jednotlivé sazenice zasaďte k patě oblouku – rozestupy mezi nimi můžete zmenšit, jelikož se budou pnout po konstrukci a nebudou si územně konkurovat. Jediné, na co budete muset myslet, je častější hnojení (rostliny rychleji vyčerpají živiny z půdy). S tím, jak sazeničky porostou, je veďte po konstrukci, k níž je jednoduše přivazujte provázkem. Nezapomeňte dělat očka dostatečně volná, abyste rostlinu nezaškrtili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro tento druh výsadby jsou obzvláště vhodné papriky (u nich je nicméně riziko, že se jim mimo skleník nebude dařit), nebo zelenina z čeledi tykvovitých – okurka setá, lufa válcovitá, tykev muškátová, dýně žaludová nebo ačokča, známá také jako mexická okurka. Ačokča dorůstá výšky až 5 metrů, avšak v tuzemských podmínkách se doporučuje ji pěstovat do maximální výšky 2 metrů kvůli dostatečné velikosti plodů a jejich včasnému dozrání.

Dokázali byste si na své zahradě podobnou konstrukci představit?

Nechte se inspirovat rozmanitými druhy zeleniny, které můžete takto pěstovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články