Pěstování rajčat v pytlích je bez práce a stoprocentně efektivní. Maximální úrodu získáte i na malém balkóně, líní zahrádkáři jásají

                   

Pro výsadbu rajčete jedlého, zvaného též lilek rajče (Solanum lycopersicum) lze použít běžné pytle od mouky, cukru nebo stavebních materiálů. V případě nouze však dobře poslouží ty polypropylenové. Nedoporučujeme však používat klasické pytle na odpadky, protože jejich černý povrch se na slunci snadno přehřeje, což je spojeno s destrukcí kořenů a úhynem rostlin. Do plastu je navíc nutné udělat otvory pro odtok, což naruší jeho pevnost.

Výhody pytlování u zeleniny

A proč vlastně k této neobvyklé metodě sáhnout? Základní předností je vysoká mobilita tohoto řešení – pytle je možné umístit kdekoli: na zahradě třeba podél plotu, na balkoně, u vchodových dveří apod. Není tedy nutné se spoléhat jen na klasické záhonky. V případě potřeby je navíc snadno přesunete na jiné místo. Rajčata tak snadno ochráníte třeba před rozmary počasí od mrazu, přes krupobití až po abnormální sluneční úpal během nejparnějších letních dní.

Pytle je možné navíc bez obtíží naplnit vždy stoprocentně vhodnou zeminou, a to v závislosti na pěstovaném druhu zeleniny (u rajčat je doporučována běžná zahradní zemina smíchaná s kompostem), což výrazně zvyšuje šance na opravdu bezproblémovou a především velkou úrodu. A nutné je zmínit i ochranu proti plevelu, který v pytlích prakticky neroste a samozřejmě také proti podzemním škůdcům, kteří se k rostlinám jednoduše nedostanou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat rajčata v pytli

Pro vysazení sazenic použijte nejlépe pytle z juty nebo polypropylenu. Na jejich dně vytvořte drenážní otvory a následně dno pokryjte dobrou drenáží. Vhodný je hrubý štěrk, keramzit apod. Poté volný prostor vyplňte vhodnou zeminou a trochu ji upěchujte. Postup opakujte, dokud není pytel naplněn tak akorát. Vhodné je předtím trochu zahnout okraje, což celou konstrukci zpevní.

Poté už zbývá jen vysadit sazenice rajčat. Aby prokořenily dostatečně hluboko, sázejte je vždy až po první list. Následně je dobře zalijte a po 14 dnech také pohnojte, další péče jed snadná. Zemina v pytlích tak rychle nevysychá, takže zálivku rozhodně nebudete muset opakovat každý den. Navíc se rychleji prohřívá (a v noci naopak pomaleji ochlazuje), což růstu a zdraví sazenic svědčí. Vaše úroda tedy bude větší a přitom skoro bez práce.

Co říkáte na moderní trend pěstování zeleniny v pytlích?

Více se o pěstování rajčat v pytlích dozvíte v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články