Jak pomoci keřům rajčat přežít vyčerpávající letní vedra? Opomíjené metody českých pamětníků

                   

Pokud se v létě vyskytnou vysoké teploty, je to pozitivní zpráva pro lidi. Mohou se vydat koupat k vodě a užívat si léto naplno. Bohužel na rostliny a jejich plody to může mít negativní dopady. Poctivá péče a zajištění vhodných podmínek pro pěstování jsou základem pro to, abyste z rajčat měli veliké výnosy. Keře rajčat lze před nepříznivými vlivy horkého léta ochránit.

Pravidelná zálivka je důležitá

V létě není nic neobvyklého, když se vyskytnou vysoké teploty. Pokud si pěstujete na zahradě rajčata, je potřeba zvýšit počet zalévání. Zalévat byste je měli dvakrát denně. Nejlépe ráno a večer, když nesvítí sluníčko. Keře byste neměli přelévat, ale vody by nemělo být ani málo. Pokud budete rajčata pravidelně přelévat, může se na nich objevit plíseň. Nemusíte se lekat, když přes den listy trochu oschnou. Jedná se o jejich obrannou funkci. V případě, že nemáte možnost zalévat rajčata ráno a večer, zalijte je přes den přímo ke kořenům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoc pro rajčata v horkém počasí

Abyste rajčata ochránili před horkými teplotami, které trvají už dlouhou dobu, dejte kolem nich vysoké tyče. Díky nim budete moct nad rajčata natáhnout utěrky, které je ochrání před přímým sluncem. Zalévejte je primárně ke kořenům a také používejte hnojivo. V případě, že je pěstujete ve skleníku, ho pravidelně větrejte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Keřům trochu ulevte a odstraňte na něm spodní listy. Teploty vyšší než 40 °C vyžadují opylování, které by se mělo provést nejlépe ráno. Dlouhodobě vysušená nebo příliš přelitá půda může způsobit prasknutí plodu.

Pěstování rajčat v truhlíku

Pokud se chcete vyhnout další péči o rajčata v horkých dnech, začněte je pěstovat v truhlíku nebo květináči. Rajčata lze zasadit i do samozavlažovacího truhlíku. Zde není potřeba pravidelně zalévat, ale pouze udržovat půdu lehce vlhkou. Při pěstování v květináči ho můžete jednoduše přesunout do polostínu / stínu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články