Jak pěstovat salát v zimě: Kombinace šikovných odrůd a správně zvolené techniky zajistí kilogramy zásob až do jara

                   

Dost možná si říkáte, proč při pěstování listové zeleniny během zimy nepoužít raději truhlíky než záhony. Vždyť je lze bez problémů umístit hned za prosklené vchodové dveře nebo na nejsvětlejší okenní římsu. Faktem bohužel zůstává, že v nich nikdy nevypěstujete dost listové zeleniny na to, abyste si mohli dopřát čerstvý salát pro celou rodinu alespoň obden. A právě proto stojí za to pokusit se o pěstování venku.

Jak prodloužit vegetační sezónu

V první řadě je třeba říct, že tyto zelené krasavce rozhodně nemůžete pěstovat na běžném záhonku. Na to naše zimy zkrátka nejsou uzpůsobené. Musíte si proto pořídit tunel z netkané textilie nebo například malé pařeniště či záhonový fóliovník. Doporučujeme zaměřit se na co nejkvalitnější materiály, jinak vám vaše pěstební místo zničí první sněhová nadílka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ani tak však nemůžete na své zahradě pěstovat vše, co si zamanete. Klasický křehký hlávkový salát nebo jeho „ledový“ konkurent zkrátka nízké teploty a minimum slunečního světla nesnesou. Ovšem existuje řada jiných druhů listové zeleniny, které jsou na tom podstatně lépe. S jejich předpěstováním byste měli začít už na podzim, ovšem je-li teplá zima, klidně si své pěstitelské zákoutí vytvořte i teď.

Kdy a jak vysévat salát

Zeminu na zvoleném místě zkypřete, vytvořte několik drenážních otvorů, nakonec ještě záhon dobře zasypte kompostem a vysejte do něj svůj zimní salát nebo vsaďte na otužilé sazeničky ze specializovaného zahradnictví. A jak si zajistit úrodu po celý rok? Jednoduše, zhruba každých šest týdnů zasejte další hrst semínek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Které druhy zimní zeleniny zvolit

Vybrat si můžete z mnoha chutných druhů salátů a listové zeleniny. V tomto ročním období potřebujete skutečně odolné odrůdy, kterým jednoznačně vévodí hořčice. Vsaďte na odrůdy jako:

  • ‚Red Frills‘,
  • Golden Streaks‘
  • a ‚Red Giant‘ (velmi pálivá a rychle rostoucí).

Dále nesmí chybět ani vytrvalá asijská Mizuna a její přímolistá sestřenice Mibuna. Obě jsou vysoce mrazuvzdorné, stejně jako listová čekanka ‚Grumolo Rossa‘.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ale pěstovat můžete i „plevely“, jako je šrucha zelná (Portulaca oleracea) alias portulaca s lehce nakyslou chutí. A potěší vás i salátová rukola nebo zimní saláty jako ‚Cocarde‘ a ‚Green Salad Bowl‘. Oba zmíněné rostou opravdu rychle, sklidíte je tedy ještě dřív, než ostatní listová zelenina dozraje.

Do pěstování které zimní zeleniny se letos pustíte vy?

Na zimním záhonku vám poroste i chutná šrucha zelná (Portulaca oleracea)
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články