Špačci pustoší vaši zahradu? Zjistěte, jak se jich zbavit během jediného dne jako profesionální sadaři. Už nikdy se nevrátí

                   

Zvířata jsou krásná a měli bychom je respektovat. Některé druhy však nejsou na naší zahradě vítány. Pokud rádi krmíte ptáčky, můžete zavěsit krmítko na ovocnou zahradu nebo terasu. Je to lepší, než aby špačci obědvali vaši úrodu. Ideální je plašit je způsobem, který neovlivní jejich zdraví. Známe hned několik metod, které udrží tyto ptáky mimo vaši zahradu.

Zvuk a lesk nemají rádi

Jde možná o trochu překvapivý, ale účinný způsob, jak plašit špačky. Velké množství zahradníků věší na stromy skleněné lahve. Ty při větru vydávají zvuk. Stejně mohou posloužit použitá CD, která lze zavěsit na provázky. Ta zase tyto opeřence plaší díky odleskům slunce. Dobrým řešením je také připevnit na kovové tyče staré plechovky. Vítr je doslova rozezní a tyto zvuky udrží špačky dostatečně daleko.

iZdroj fotografie: MaxPixel

Špačky můžete také vyděsit nějakým strašákem. Nezvané hosty dokáže vyděsit barevný vějíř, balónky, igelitové tašky nebo pásky ze starých videokazet. Někteří ovocnáři dokonce využívají siluety dravých ptáků, které umísťují na stromy, nebo využívají draky s podobným vzhledem. V obchodech můžete také zakoupit speciální plašiče ptáků. Často jde o lesklé spirály, které za větru vydávají různé zvuky. A hodit se mohou také makety dravých ptáků.

Na stromy rozhoďte síťky a záclony

V ovocných sadech je běžné, že ovocnáři zahalují stromy do hustých sítěk. Právě ty zamezí nezvaným ptákům v hodování na úrodě. Zároveň jsou také bezpečné pro stromy, protože jim neubírají světlo. Zasíťovat tedy můžete stromy i u sebe doma. Na ovoce, které roste u země, jako jsou například jahody, vám přitom postačí obyčejná záclona. Řádek ovocných keříků stačí touto textilií překrýt a uchytit ji kolíky.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Kromě maket ptáků a různých spirál můžete zakoupit i speciální zvukové plašiče. Často fungují na solární energii. Tyto plašiče vydávají ultrazvuk, který člověk neslyší, ale pro zvířata je nepříjemný. Úrodu tak díky tomuto plašiči ochráníte nejen před ptáky, ale také před hlodavci nebo jinými škůdci. Poslední možností, která funguje, je dravý pták na zahradě. Tato varianta je nákladná a používá se hlavně v sadech nebo vinohradech. Kromě ptáků dobře zabírají také kočky.

Škody na zahradě nemusí způsobovat jen opeření škůdci. Slimáci mohou být ještě horší. Poradí si s nimi jejich přirozený predátor
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články