Plodnost rybízu maximalizujete trikem s medem. Zajistí až desetkrát větší úrodu

                   

Nezáleží na tom, zda u sebe na zahrádce pěstujete rybíz (Ribes) červený, žlutý nebo bílý. Jestliže vaše keře vždy v dubnu a květnu kvetou jako o závod, ale finální sklizeň bývá nevalná, bude problém pravděpodobně v hmyzu, který navštěvuje vaši zahradu. Řeč je samozřejmě o opylovačích. A i když si pod tímto pojmem v našich končinách představujeme především včely medonosné, nejrůznější zemní vosičky, včelky samotářky a další druhy vám v tomto směru mohou také skvěle pomoci. Musíte jim jen ukázat, kam se vydat.

Nalákejte opylovače k rybízu díky jednoduché směsi

Opravdu na tom není nic těžkého. Vezměte jednu lžíci kvalitního medu a rozmíchejte ji v litru vody. Med pořizujte nejlépe od včelařů v okolí, obsahuje totiž včelám známé pyly a o to více je bude lákat. Touto směsí poté postříkejte keře rybízu. Květy se dočkají lepšího opylení a vy bohatší a chutnější úrody. A při aplikaci medu se nemusíte omezovat jen na rybíz.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Opylovače totiž navede absolutně kamkoliv. Roztok z medu a vody můžete aplikovat po celou dobu květu. Není však třeba stříkat do skanutí, i malá vrstvička na listech a větvích bohatě stačí. Ovšem pozor na déšť nebo silnou mlhu. Jestliže vám tuhle sladkou pozvánku z větví spláchnou, budete ji muset aplikovat znovu. Ovšem rybíz potřebuje pro svou spokojenost i další důležitý faktor.

Úrodu vám zvýší i lepší závlaha

A tím je voda. A to nikoli ve formě nárazové zálivky, ale spíše formou neustálého mírného přísunu. Zároveň je však nutné vyhnout se přemokření. A jak tedy na to? Můžete si pomoci jednoduchých trikem. Pod keřem rybízu vyhlubte menší otvor, šikmo směřující pod zem. Musí být hlubší, než kořenový systém rybízu. Pomoci si lze třeba hadicí s natlakovanou vodou, malým vrtákem nebo páčidlem. O zdraví kořenů se bát nemusíte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rybíz jich má opravdu hodně a zásah na tak malé ploše mu neublíží. Do tohoto otvoru vložte trubku (nebo kus hadice) a primitivní, ale účinný zavlažovací systém je hotový. Na otvor nasaďte nádobu s vodou, z níž však bude tekutina jen odkapávat. A to v tempu 1 nebo dva litry za 24 hodin (řiďte se podle počasí). I když se to zdá málo, tato zavlažovací vzpruha keřům opravdu stačí k tomu, aby ze sebe vydaly maximum. A nefunguje to jen na rybízy. Pomoci tak můžete i angreštům nebo jostě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články