Plody rybízu budou sladké a velké, v květnu mu prospěje hnojení kompostem

Rybíz potřebuje k tomu, aby vám poskytl co nejlepší úrodu, především správné hnojení. Stačí jen sáhnout po tom, co najdete na zahradě.

Prořezávání rybízu po sklizni: V příští sezóně bude rodit 2krát více i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rybíz, černý i červený, je oblíbeným ovocem v mnoha zahradách pro svou příjemnou chuť a zdraví prospěšné účinky. Aby však rybízové keře plodily opravdu sladké a velké plody, je důležité dbát na jejich správné pěstování, a to včetně časování hnojení a výběru hnojiva, jak radí web NašeZahrada. V redakci nedáme dopustit na kompost.

Výběr správného místa a příprava půdy

Rybízu se daří v podmínkách, které kopírují jeho přirozené lesní stanoviště, kde se vyskytuje divoce – miluje tedy vlhká, dobře odvodněná místa a částečný stín. Vyhněte se naopak jeho výsadbě na příliš slunných nebo suchých místech. Před výsadbou rybízu je také nezbytné obohatit půdu. Skvěle vám pomůže výživná organická hmota (například kompost), která nejen zlepšuje strukturu půdy a odvodnění, ale také dodává vaší nově zasazené ovocné dřevině nezbytné živiny.

Do výsadbových jamek a okolní půdy proto vždy přimíchejte co největší množství kompostu, čímž si pojistíte rozvoj silného kořenového systému, který má podle webu 2DomácíFarma zásadní význam pro vitalitu a produkci plodů.

Čas přilít k rybízu horkou vodu: Sbohem všem zazimovaným škůdcům a choroboplodným zárodkům

Výhody hnojení kompostem v květnu

Hnojení rybízu kompostem v květnu se shoduje s jeho růstovým cyklem – provádí se totiž právě ve chvíli, kdy u něj začíná aktivní růst. Kompost je zdrojem pomalu se uvolňujících živin, což je pro rybíz ideální, protože zajišťuje jejich stálý přísun po celé vegetační období. Kompost stačí k rybízu rozhodit po obvodu koruny a naopak ho nikdy nevršte až ke kmínku, mohl by vést k hnilobě (bohužel mám zkušenost, že ta může keřík i zahubit).

Aby se letos úroda vašeho rybízu opravdu vydařila, musíte mu dodat ty správné živiny. Je to jednodušší, než to vypadá. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se letos úroda vašeho rybízu opravdu vydařila, musíte mu dodat ty správné živiny. Je to jednodušší, než to vypadá

Tato metoda pomáhá zabránit koncentraci živin příliš blízko stonků a snižuje riziko spálení kořenů. „Kompost by měl být lehce zapraven vidlemi do vrchní vrstvy půdy, aby se lépe integroval a zlepšila se jeho dostupnost,“ radí zahradník Jan T. z Liberce. A jakmile se začnou plody vybarvovat, dopřejte jim fosfor a draslík v podobě kostní moučky. Více už o tomto hnojivu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak správně provádět řez černého rybízu

Jaké jsou vaše tipy při péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články