Rybízové keře jsou většinou na daném stanovišti hned po několik různých let. Bez problémů vydrží plodit klidně i dvacet let a více, ale pro maximální možnou úrodu budou vyžadovat trochu přihnojit a doplnit energii. Správným hnojivem rybízové keře výrazně podpoříte a pomůžete jim s tvorbou květů a následně i chutných plodů.
Jarní hnojení rybízu
Pro jarní hnojení rybízu se nejlépe hodí hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Kromě toho by neměl chybět ani draslík a fosfor. Na trhu existují nejrůznější speciální hnojiva určená pro drobné ovoce. Bez problémů si však vystačíte se základním a často levnějším hnojivem v podobě drůbežího hnoje. Pokud máte vlastní slepice, stačí jednoduše využít jejich znečištěnou podestýlku. Pokud slepice nemáte, můžete si pořídit granulované slepičí hnojivo.
Návod na silnou zálivku plnou živin
Aby bylo využití nabídnutých živin co největší, zvolte hnojení ve formě zálivky. Díky tomu dojde k maximálnímu využití kořeny rostliny. V první řadě si připravte dostatečné množství hnoje. Pokud využijete granulované slepičí hnojivo, dejte ho rozpustit do nádoby s vodou o objemu alespoň 10 litrů. V případě čerstvého hnoje smíchejte získaný hnůj s vodou a nechte kvasit zhruba 5 dnů.
Výsledkem v obou případech bude koncentrovaný roztok. Ten je potřeba ještě naředit na optimální koncentraci pro zálivku. Toho dosáhnete tím, že 500 ml přidáte do konve, kterou doplníte na 10 litrů vody. Tato dávka je vhodná pro zalití rybízového keře pro optimální prohnojení a doplnění důležitých živin pro bohatou úrodu plodů v tomto roce. Hlavně v případě starších keřů se vyplatí hnojení opakovat minimálně každý rok v době před kvetením.