Podpořte úrodu paprik správným termínem přesazení, aby dobře zakořenily a poskytly bohatou sklizeň

                   

Řada z nás si pěstuje papriky od semínka. A nezáleží na tom, zda se jedná o papriku setou zvanou též paprika roční (Capsicum annuum) nebo některá z chilli odrůd, jako je paprika čínská (Capsicum chinense). Zásady pro jejich první kroky ve větším květináči nebo na záhonku jsou vždy stejné. Co se tedy vyplatí dodržovat?

Papriky přesazujte vždy v ten správný čas

Kdy to bude? Jakmile se kromě děložních lístků vyvinou i dva lístky pravé. Pokud je vysazujete na plochu, zvolte sponu 8×8 cm, ovšem lze použít i pěstování v jednotlivých květináčích. A nezapomeňte ani na správný substrát. Budete potřebovat po jednom dílu rašeliny, pěti dílech kvalitního humusu a třech dílech obyčejné zahradní půdy. Ale vsadit lze samozřejmě i na komerčně připravený substrát.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak velké květináče zvolit? Každá sazenička by měla mít k dispozici prostor necelého litru substrátu (cca 0,8 litru). To jí bohatě stačí. Na dno uložte dva centimetry perlitu, aby nedošlo k přemokření kořenů při zálivce. Poté přidejte stejné množství obyčejné hlíny a nakonec vše doplňte přichystanou směsí. Připravte si sázecí otvor a dobře ho prolijte vodou. Jestliže hlína sesedne příliš, ještě ji trochu dosypte.

Vyberte si jen silné a zdravé rostliny

Ne všechny papriky, které vám ze semínka vyrostou, jsou vhodné k dalšímu pěstování. Velmi často se totiž objevují neduživé sazeničky se špatným vývojem nebo deformitami. Takových se bez výčitek zbavte, radost by vám totiž určitě neudělaly. Pokud má paprika špatný start, už nikdy to nedožene. To si pamatujte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Při přesazování se snaže vyjímat kořeny papriček z původních květináčů s co největším množstvím zeminy. Rozhodně kořeny neoklepávejte, a to ani ve chvíli, kdy jste pro výsev použili speciální odlehčený rašelinový substrát. Kořeny byste zbytečně poškodili, a i když je to v některých případech může nakopnout k bujnějšímu růstu, obvykle je následkem tohoto neuváženého kroku pravý opak.

Jak hluboko papriky sázet? Raději méně než více

Všeobecně platí, že aby papriky zesílily a dařilo se jim dobře, měli byste je při přesazování svěřit půdě asi o jeden centimetr hlouběji než v původním květináči. Pokud si nejste touto hodnotou jistí, klidně si vezměte k ruce pravítko. Papriku v důlku dosypte připravenou směsí a lehce vše okolo přitlačte. Pracujte pokud možno s vlhkou půdou a na závěr sazeničky jemně zavlažte, nejlépe postřikovačem a odstátou vodou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články