Prosincový postřik ovocných stromů je nutností. Ochrání je před přezimujícími houbovými patogeny a mrazy

                   

Houbové patogeny napadající ovocné dřeviny jsou vždy velkým problémem, který je třeba co nejrychleji řešit. Právě teď, v prosinci, je nejvhodnější doba pro ochranu stromů před přezimujícími mikroskopickými houbami, které na jaře způsobují nejrůznější onemocnění. Zakročte dřív, než bude pozdě.

Vždy se řiďte návodem

Než přejdete k samotnému postřiku, měli byste si důkladně přečíst příbalový leták přípravku a zjistit si správné dávkování. Jinak byste dřevinám mohli ublížit nebo je dokonce usmrtit. Dále byste si měli obstarat kvalitní ochranný oděv, rukavice, brýle a respirátor. Ochráníte se tak před škodlivým vlivem chemikálií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přezimující patogeny jsou zlo

Abyste se v příštím roce dočkali bohaté úrody, měli byste dát pozor na houbové patogeny přezimující na spadených listech, nahnilých plodech, letorostech, pupenech a dalších těžko dostupných místech. Tyto organismy způsobují choroby, mezi které např. patří:

  • strupovitost jabloní a hrušní,
  • skvrnitost listů peckovin,
  • hnědnutí listů ořešáků,
  • kadeřavost broskvoní
  • a mnoho druhů padlí.

Síran zatočí nejen s chorobami

Na trhu je k dostání mnoho přípravků, které dřeviny před patogeny dokonale ochrání. Pokud nevíte, který si z nich vybrat, zkuste si sami připravit univerzální směs z 0,5 kg močoviny a 0,5 kg síranu železnatého (v práškové formě). Obě suroviny za důkladného míchání nechte rozpustit ve vodě o teplotě 70 °C. Hotový roztok nalijte do postřikovače a aplikujte na větve a okolí stromů.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Síran železnatý vám také pomůže při odstranění mechů a lišejníků z kmenů mnoha druhů ovocných dřevin. Navažte si 0,5 kg zmíněné modré chemikálie a rozmíchejte ji v 5 litrech vody (opět zahřáté na 70 °C). Roztok poté přeceďte, naplňte jím postřikovač a aplikujte jej na postižená místa.

Důležitý je také dostatek živin

Abyste ovocné stromy udrželi v dobré kondici i přes zimu, měli byste je před zimou řádně pohnojit. Zvolit byste měli hnojivo s vyšším obsahem vápníku a draslíku, které má zároveň menší množství dusíku. Rostlině tak zaručíte:

  • větší vyzrálost pletiv,
  • vyšší odolnost vůči nízkým teplotám,
  • snazší přezimování.

A co vy? Už máte zimní postřik ovocných stromů za sebou?

Na podzim je také třeba provést pravidelný řez peckovin. Postupujete při něm správně?
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články