Chcete-li zdvojnásobit úrodu rybízu a malin v následující sezóně, dodržte všechna pravidla podzimní výsadby

Dobře provedená podzimní výsadba malin a rybízu má svá pravidla. Pokud je však dodržíte, můžete se v následujících letech těšit na opravdu velkou úrodu.

Zdroj fotografie: Pxhere

Pokud chcete ještě letos vysadit ovocné dřeviny, dodržujte následující pravidla. A nezáleží na tom, zda jste si na svou zahradu pořídili oblíbený rybíz červený (Ribes rubrum), rybíz černý (Ribes nigrum) nebo třeba ostružiník maliník (Rubus idaeus). Péče o ně je totiž na podzim velmi podobná.

Rybíz potřebuje dostatečnou vzdálenost

Rybízové keře nepatří k těm příliš náročným. Ovšem aby se dobře uchytily, potřebují jeden trik – a to je vysazování pod úhlem. Jedině tak zapustí kořeny přesně tak, jak je třeba. A nezapomeňte ani na správnou hloubku výsadby. Ta by měla být provedena tak, aby nad povrch půdy vykukovala maximálně tři očka. A připravte si také dostatečně velkou výsadbovou jámu – v ideálním případě 50x50x40 cm.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Výsadba malin na zahradě

Tyto rostliny je nejvhodnější svěřit zemi do konce října. Pokud však bydlíte v teplejších oblastech ČR, můžete to bez obav provést ještě teď. Místo vybírejte tak, aby na něm nebyla příliš vysoká podzemní voda. To tiž maliníkům rozhodně nesvědčí. Pokud jsou přemokřené, prospívají jen velmi špatně. Ale neumísťujte je ani příliš daleko od zdroje vody určené pro zálivku. V období sucha ji totiž budou potřebovat.

A jak velkou výsadbovou jamku zvolit? Je to stejné jako u rybízu. A sázíte-li rostlin více, což je u tohoto druhu zcela běžné, zachovávejte alespoň půlmetrové rozestupy mezi sazenicemi. A tvoříte-li řádky, pak vsaďte na odstup 1,5 až 2 metry. Jedině tak se za pár let rostliny nebudou utlačovat. O což by vám mělo jít především.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak na správné hnojení ovoce

Bez dostatku živin se tyto plodiny neobejdou. Ovšem místo chemie u nich můžete s úspěchem použít dřevěný popel. Obsahuje totiž vše, co pro svou spokojenost potřebují. Ve 200 gramech tohoto výživného materiálu najdete přibližně 1,5 gramu fosforu, asi 5 gramů draslíku a 12 gramů vápníku. Ke každé rostlině vám postačí 6-8 lžic.

Pozor na špatné místo pro výsadbu

Maliníky, rybízy a další ovocné keře patří mezi rostliny, kterým vadí nadměrné zasolení půdy. Nikdy byste je tedy neměli vysazovat u cesty nebo poblíž plotu. A to stejné pravidlo platí i pro túje, smrk omoriku, okurky, fazole, jedle, modříny, hrách, cibuli nebo pro staré dobré brambory. A pokud se k vám nějaká sůl přece jenom dostane, na jaře půdu dobře propláchněte.

Už máte pro letošek své ovocné stromy vysazeny nebo na svou příležitost stále ještě čekají?

Jak by měla vypadat správné množení a výsadba maliníku a ostružiníku? Zjistěte to přímo u specialisty