Nadešel nejvyšší čas pro podzimní výsadbu maliníku. Jestliže nic nezanedbáte, dočkáte se příští rok té nejbohatší sklizně

                   

Maliník (Rubus idaeus) je rostlina nenáročná na pěstování z čeledi růžovitých. Při správné péči nás každý rok obdarovává malými, ale chutnými a zdravými plody. Pokud jej chcete mít na zahradě také, podzimní měsíce jsou tím nejlepším obdobím pro jeho výsadbu. Na té není nic složitého a zvládnete ji během chvilky.

Potřebuje dostatek slunečního záření

Prvním krokem je nalézt vhodné umístění. Zdraví rostliny a dobré zrání plodů zaručí jen dostatečně slunné místo. Pokud se váš pozemek nachází v nadmořské výšce nad 600 m.n.m., zvolte pro výsadbu svah orientovaný na jih. Půdu maliník vyžaduje neutrální až mírně kyselou, bohatou na živiny. Ty do zeminy dodáte přidáním buďto organických hnojiv (nejlepší je koňský hnůj) nebo vyzrálého kompostu.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Dopřejte mu dostatek místa

Jestliže chcete maliníků vysadit více, zvolte prostor 0,5-1 m mezi rostlinami a alespoň 1 m mezi řadami. Dopřejete jim tak dostatečný prostor pro správný růst a vývoj. Ať už jste si sazenice pořídili v obchodě v kontejnerech nebo na záhonku u známého, hloubka výsadby by měla být o 3 cm větší, než byla původně.

Nezapomeňte na ochranu před zimou

Když máte zasazeno, sestřihněte každou z rostlin na 15 cm. Poté je přikryjte větší vrstvou mulče, který maliníky ochrání před nepříznivým vlivem nízkých teplot. Pro tento účel se perfektně hodí shrabané listí, sláma nebo posekaná tráva. Posledním krokem je vyvázání slabých výhonů ke kůlu, plotu nebo jiné opoře. Dodáte jim tak potřebnou oporu.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Nepěstujte jen jeden druh

Na trhu jsou k dostání maliníky, které plodí:

  • jednou ročně (mezi červnem a červencem),
  • dvakrát do roka, tzn. remontantní odrůdy (sklizeň probíhá v létě a na podzim).

První rok mají větší plody, ale ten druhý jich mají zase o mnoho více. Pokud máte na zahradě dost místa a nevíte, který z typů rostlin si vybrat, zkuste pěstovat oba dva. Určitě se vám to vyplatí.

A co vy? Máte radši jednou nebo dvakrát plodící maliníky?

Jestliže jste měli velkou úrodu malin a nevíte co s ní, zkuste tento snadný recept na sirup z těchto lahodných plodů!
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články