Pojistěte si úrodu salátů několika jednoduchými triky a můžete se těšit na brzkou sklizeň

                   

Listová zelenina patří mezi základní kameny zdravé výživy, obsahuje totiž velké množství antioxidantů a vitamínů a kyselinu listovou. Pokud si ji však chcete vypěstovat doma v té nejvyšší kvalitě, pak byste o jejích nárocích měli vědět pár věcí. V první radě nezáleží na tom, zda vám doma roste hlávkový salát, ledový salát, salát dubáček, římský salát či Lollo Rosso nebo Lollo Biondo. Všechny totiž pochází z rostliny zvané locika setá (Lactuca sativa L.). Nejrozšířenější je však zcela jistě salát hlávkový (Lactuca sativa var. Capitata).

Řiďte se dobou výsevu, je velmi důležitá

Pro pěstování v našich podmínkách lze saláty v zásadě rozdělit do několika skupin. Velmi rané saláty je nutné pěstovat pouze ve sklenících a fóliovnících. Středně rané jsou vhodné pro setí po celé léto a pobyt venku jim rozhodně nevadí. Pozdní odrůdy pak snášejí i mrazy (přibližně do -8 °C), takže vás při podzimním výsevu mohou úrodou potěšit i před Vánoci (samozřejmě podle počasí). Jaké podmínky je nutné dodržet pro jejich spokojenost?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaměřeno na půdu vhodnou pro saláty

Salatům nejlépe svědčí zemina s přídavkem písku. Naopak ty jílovité a těžké jim vůbec nevyhovují a bez povinného provzdušnění a nakypření se bohaté úrody nedočkáte. Dbejte rovněž na správnou kyselost půdy, lepší je spíše neutrální nebo zásadité rozmezí. V případě potřeby pak záhon před setím nebo výsadbou ošetřete vápnem. A jak je to se střídáním plodin? Salát v tomto ohledu není náročný, nevhodnou předplodinou je pouze zelí.

Bohužel není rozhodující to, který druh zelí jste předtím na záhonu pěstovali. Ať už šlo o brukev zelnou (Brassica oleracea) a její vyšlechtěné varianty jako kapusta nebo květák, čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) nebo třeba stále oblíbenější pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis), salát na tento záhon z důvodu chorob a škůdců bohužel zasadit nemůžete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Můžete se těšit na brzkou sklizeň

Salát je rostlina s velmi krátkou vegetační dobou. Obvykle ho můžete sklízet za 5–7 týdnů od doby, kdy jeho semínka svěříte zemi. A na záhonku nemusí být sám. Svědčí mu i komunitní pěstování v blízkosti cibule, mrkve, okurek, brambor, ale dokonce i jahod. Takže pokud máte malou zahradu, vůbec se tím nemusíte nechávat omezovat. Salát se vejde opravdu kamkoliv, a to ve všech svých formách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články