Pokud tak právě teď učiníte, vypěstujete a sklidíte z jedné rostliny deset i více cuket

                   

Před třiceti lety je v našich končinách znal málokdo. Dnes jsou velmi populární zeleninou, bez které si moderní vaření neumíme představit. Cukety jsou doslova zásobárnou minerálních látek, dají se přidávat do slaných i sladkých pokrmů a poskytují organismu mnoho zdravotních benefitů. Kdo z pěstitelů má alespoň kousek volného záhonu, jistě je každoročně pěstuje. Stává se ale, že výnos není tak velký, jak bývá slibováno. Postačí splnit pár základních věcí a nebudete stíhat sklízet.

Vysaďte je až po svátku Bonifáce

Cukety jsou teplomilné rostliny. Mráz jim opravdu nesvědčí. Naklíčená semena tedy vysazujte do půdy až v druhé polovině měsíce května. Semena sázejte do jamek asi 10 centimetrů hlubokých. Mějte na paměti konečnou velikost rostlin, proto by rozestupy mezi semínky neměly být menší než 80 centimetrů. Prospěje jim, když budou zpočátku přikrytá zavařovací sklenicí. Vytvoříte tak pro rostlinku efekt skleníku. Pod sklenicí nechte rostlinku do té doby, dokud se tam vejde.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Cukety pro svůj zdárný růst a bohatou úrodu potřebují velké množství živin. Pokud jste tedy nemohli na podzim pohnojit záhony hnojem, dodejte do půdy před sázením cuket alespoň kompost. Během vytváření květů a plodů přihnojujte tekutým hnojivem. Tato investice se bohatě vyplatí. Pokud máte na zahradě dozrávající kompost, klidně cuketu vysaďte i přímo na něj. Jednak bude mít o živiny postaráno, a navíc stín jejích listů bude chránit kompost před vysušením.

Škůdci, voda a třídění květů

Vždy je třeba mít na paměti, že cukety nejsou moc odolné vůči škůdcům. Takové mšice si na cuketách rády pochutnají. Zvolit proti nim můžete chemické přípravky, nebo ty přírodní. Jeden z nich doporučuje namíchat 5 litrů odstáté vody, 50 mililitrů řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Postřik mšice spolehlivě zahubí, ale je třeba ho opakovat. Na slimáky, kteří v některých letech pořádají na cukety doslova nájezdy, můžete použít granule nebo pastičky naplněné pivem zapuštěné do půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cukety jsou velmi náročné na zálivku. Potřebují velké množství vody a zaschnout prostě nesmějí. Nemusí být mokrý celý záhon, vodu můžete dodávat přímo ke kořenům. Na každé rostlině vznikají květy samičí i samčí. Oba mají svůj význam. Zatímco květy samičí mají za květem malý plod, který posléze vyroste, samčí květy vyrůstají přímo ze stonku. Pokud chcete rostlině ušetřit sílu, ponechte na každé pouze dva až tři samčí květy a zbytek odstraňte. Rostlinu tím vyprovokujete ke zvýšené tvorbě květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články