Pravidla pro výsadbu jahod na podzim, aby dobře rodily příští rok

                   

Nastal nám podzim, což pro všechny zahradníky a pěstitele znamená jen jedno. Hodně práce. Tato doba je totiž ideální pro výsadbu jahod. Když to provedete správně, v příštím roce vám budou bohatě plodit. Musíte ale dodržet určitá pravidla. Když je splníte, máte vyhráno. Pokud ne, tak se můžete jen modlit, že bude příští úroda bohatá. Když ale zvolíte správný typ úrody a postup, máte hodně dobré šance.

Jaká jsou pravidla?

V první řadě se musíte rozhodnout, jakou plochu jahodami obsadíte a o kolik sazenic se bude jednat. Rozhodnutí byste měli založit nejen na ploše, kterou máte k dispozici, ale také na čase, který máte. Jahody potřebují docela hodně péče. Proto se rozhodněte pro množství, o které budete schopní se snadno starat. Zároveň si vyberte místo, které bude chráněné před větrem. A pokuste se dodržet tyto základní pravidla:

  • výsadbu byste měli udělat do slabě kyselé půdy,
  • sazenice by měly být 20 až 30 cm od sebe,
  • po výsadbě bude sklizeň dobrá jen druhý a třetí rok,
  • přesazovat by se měly jiné sazenice na jiné místo každé čtyři roky.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké hnojivo použít?

Jahody nemají velké kořeny, které nesahají příliš hluboko. Na záhony můžete dávat hnojivo nebo popel. Kvalita a množství bobulí závisí především na kvalitě zakoupených sazenic. Při jejich výběru musíte věnovat pozornost právě kořenovému systému. Měly by být dobře vyvinuté. Neměly by být kratší pět až sedm centimetrů s průměrem jeden až dva centimetry a alespoň pět až šest listů.

Odrůdy, které vás nezklamou

Některé odrůdy jsou lidmi vyzkoušené, a to v oblasti velikosti i chuti. Polka je vhodná pro pěstování ve středních a nižších polohách. Jsou nasládlé, aromatické a mají sytě zbavenou červenou dužinu. Valika je turnovský kříženec japonské Tohoku 9 a dánské odrůdy Dania. Plody jsou světlejší, pevné, nasládlé a dobře odolné vůči plísním a kořenovým hnilobám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články