Před výsadbou namočte česnek do popela, zvýšíte si tak šanci na velkou úrodu

Pokud si výsadbu česneku letos pojistíte docela obyčejným popelem, který je doslova nabitý živinami, budete příští sklizní příjemně překvapeni.

Česnek vysazený na podzim potřebujete opravdu dobrou vzpruhu, aby se mu dařilo – dejte mu ji i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování česneku je v našich podmínkách velmi oblíbené. Jednou z méně známých, ale účinných metod, jak česnek před výsadbou posílit, je namáčení stroužků v roztoku popela, který zvyšuje jejich schopnost odolávat škůdcům, houbovým infekcím a nepříznivým povětrnostním podmínkám. A to se vám bude docela jistě hodit.

Nezbytné procesy před výsadbou

Před zahájením procesu namáčení je nezbytné vybrat nepoškozené stroužky česneku bez chorob. Pouze zdravé stroužky jsou zárukou úspěšného pěstování. V čem je mořit?

  • Namáčení v solném roztoku: Jednou z metod je namáčení stroužků česneku v solném roztoku. Tento roztok vytvoříte tak, že v 5 litrech vody rozpustíte 3 polévkové lžíce soli. Vodu převařte, přidejte sůl a nechte ji vychladnout. Před výsadbou ponořte stroužky česneku do tohoto roztoku přibližně na 20 minut.
  • Namáčení ve směsi dřevěného popela: Další účinný postup spočívá v namáčení stroužků do směsi dřevěného popela. Tuto směs připravíte smícháním 400 gramů dřevěného popela se 400 mililitry vody a převařením směsi. Po vychladnutí ponořte stroužky česneku do tohoto roztoku přibližně na 20 minut.

Zvýšená odolnost a růstové účinky

Proces namáčení působí na stroužky česneku jako ochranný štít. Posiluje jejich imunitní systém proti potenciálním hrozbám, včetně škůdců, plísňových infekcí a nepříznivých povětrnostních podmínek. Kromě toho napomáhá stimulovat růst a vývoj, což vede ke zdravějším a robustnějším rostlinám. Více o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

9 zlatých pravidel podzimní výsadby česneku. Stačí se jich držet a vaše úroda bude v příštím roce opravdu bohatá

Příprava záhonu pro výsadbu

Podle webu CulinaBotanica však česnek potřebuje ke své prosperitě i správné podmínky. Česneku se daří na teplých a slunných místech, nejlépe v písčitohlinité půdě. „Těžká nebo zamokřená půda může jeho růstu bránit. Zlepšete kvalitu půdy přidáním písku nebo vytvořením vyvýšených záhonů naplněných směsí kompostu a písku,“ radí čtenářka Michaela P. ze Zbýšova. Česnek také podle webu ProŽeny nemá rád půdu obohacenou čerstvým hnojem. Před výsadbou česneku proto použijte dobře vyzrálý hnůj nebo půdu pohnojte.

Aby se vašemu česneku dařilo hned zjara co nejlépe, musíte právě teď jeho výsadbu podpořit tím správným způsobem iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašemu česneku dařilo hned zjara co nejlépe, musíte právě teď jeho výsadbu podpořit tím správným způsobem

A také dbejte na to, aby půda zůstávala vlhká, ale ne příliš mokrá. Pro optimální růst česneku je nezbytná stálá vlhkost – to mi říkala už moje babička, a rozhodně má pravdu. Ovšem na zahradě se nacházejí i místa, která se pro výsadbu zimního česneku nehodí – Chalupáři-Zahrádkáři je popsali zde, a to pěkně podrobně i pro začátečníky.

Česnek, úprava pozemku, moření, sázení – co byste měli vědět

Jak se o česnek před výsadbou staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články