Předčasnému žloutnutí okurkových listů předejdete jednoduše. Špičkový postup, na který jsme zapomněli

                   

Velká úroda této zeleniny bývá často tím jediným měřítkem toho, jak schopní zahrádkáři jsme. Koneckonců okurka setá (Cucumis sativus) dokáže při správné péči rodit téměř až do mrazů. Proč tedy její listy začínají uvadat a ztrácet barvu už ke konci léta? Na vině jsou často nepříjemné choroby, jejichž rozvinutí se dá naštěstí poměrně snadno předejít. A jak tedy na to? Stačí si vzít k ruce obyčejné mléko.

Osvědčený zahrádkářský postup, který jsme zapomněli

Nejlepší je ošetřit okurky (ale také rajče lilek rajče – Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) mlékem přímo od krávy, jež nebylo zpracované v mlékárně. Použijte ho v poměru 1 litr mléka na 5 litrů vody. Mléko musí být předtím odtučněno, takže z něj slijte smetanu. Pokud domácí mléko nemáte, použije to farmářské nebo bio s lepší kvalitou. Postřik provádějte jednou týdně.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Tentýž roztok můžete použít i k ošetření okrasných rostlin, v takovém případě však upravte poměr na litr mléka a přibližně deset litrů vody. Dokážete tak předcházet virovým onemocněním rajčat i okurek, pomnožení hmyzu apod. Jestliže tento postřik aplikujete preventivně, pak udržíte po celou vegetační dobu svou zeleninu zdravou, a to zcela bez chemikálií. Nemáte mléko? Pak použijte 1 litr čerstvé syrovátky smíchaný s jedním litrem vody.

Kdy a jak postřik mlékem použít

Aplikujte ho nejlépe od výsadby rajčat a okurek do venkovního skleníku nebo na záhon. Lze jej použít nejenom jako velmi účinné preventivní opatření, ale také jako šikovnou a nenáročnou první pomoc ve chvíli, kdy zpozorujete počáteční stadium plísňových onemocnění. Právě ta totiž bývají důvodem, proč u okurek žloutnou listy a jejich úrodné období tak předčasně končí. U okurek je možné začít s aplikací hned, ovšem u rajčat by měli někteří zahrádkáři počkat.

iZdroj fotografie: Freepik

Na co si dát pozor

Týká se to těch, kteří se u nich v minulých letech potýkali s chorobami nebo škůdci. A proč? Bakterie by se mohly stát příliš odolnými, pokud začnete rajčata stříkat mlékem příliš brzy. Doporučujeme tedy jeho aplikaci nejlépe až do konce června. Pokud prevence nezabere, vsaďte na bylinky. Osvědčený recept na postřik používá 1/2 kg natě přesličky, kterou zalijeme pěti litry vody. Další den přeceďte a nařeďte v poměru 1: 5.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články