Přírodní odpuzovač krtků, který s nimi zatočí jednou provždy. Spolehlivě zajistí, aby už se nikdy nevrátili

                   

Pro mnoho z nás jsou takhle nenápadná zvířátka doslova noční můrou. I když jsou od narození slepá, vše si vynahrazují perfektním čichem. To jim v prostředí temných podzemních tunelů dává značnou výhodu, ovšem vy můžete tento fakt použít proti nim. Stačí vsadit na ty nejčpavější a nejštiplavější látky, které najdete v kuchyni či v zahradní dílně.

Stačí vzít jen hadřík a namočit ho v té správné látce

Skvěle vám poslouží kupříkladu petrolej (známý také pod názvy kerosen nebo kerosin). Ale nepoužívejte ho neředěný, mohli byste si ublížit. Do litrového kbelíku nalijte 100 ml petroleje a do této směsi pak vkládejte staré textilie. Ty poté nacpěte do všech krtinců a vůbec všude tam, kde by mohly krtkovi v podzemí znepříjemnit život. A stejně se používá i topný olej nebo třeba naftalen, ty dokonce ani nemusíte ředit. Ale pozor, naftalen je velmi toxický pro vodní mikroorganismy. Nikdy ho tedy nepoužívejte v blízkosti jezírka nebo jiné vodní plochy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Silný zápach vydává také hnůj. Jednoduše ho trochu nařeďte s vodou a nalijte do krtinců. Nemáte ho po ruce? Pak vám stejně dobře poslouží hlavy sledů, které by stejně jinak skončily v popelnici. A nesmíme zapomenout ani na chlorová bělidla. Ta je ovšem třeba nalít do menší nádobky a tu vložit do krtince. Průběžně je dolévejte. Podobně působí také ocet, i ten je však nutné doplňovat. A sázkou na jistotu je také zápach shnilé zeleniny a zkažených vajec. Ne nadarmo se v blízkosti dobře založeného kompostu krtci vyskytují jen zřídkakdy.

Krtky odpudí i bylinky nebo chilli papričky

Nechcete sázet na chemii? Pak si vezměte k ruce mátu a pelyněk. Obě tyto bylinky se pyšní vysokým obsahem éterických olejů. Stačí jejich čerstvou nať vkládat do krtčích hromádek a pravidelně měnit. A jestliže kouříte, udělají vám stejnou službu cigaretové nedopalky nebo již nepotřebný tabák.

iZdroj fotografie: Unsplash

A nesmíme zapomenout ani na feferonky. Usušený prášek z těchto plodů není pro krtčí jemné nosy právě příjemný. Všechna tato řešení však vyžadují čas a trpělivost. Pokud jimi příliš neoplýváte, můžete vsadit i na komerční produkty. Skvěle se osvědčuje kupříkladu ultrazvukový plašič nebo obdobná zařízení, která krtky vyplaší. Simulovat je lze naříznutou PET lahví, naraženou na klacík zapíchnutý v zemi. Díky větru se bude otáčet a nepříjemné zvuky krtky znechutí natolik, že se vaší zahrádce propříště vyhnou obloukem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články