Příznivé dny pro výsev mrkve na jaře: Ideální doba začíná 20. dubna

Vliv Měsíce na úrodu na zahradě rozhodně nelze podceňovat. Pokud to chytíte za ten správný konec, můžete si znásobit třeba úrodu mrkve.

Příznivé dny pro výsev mrkve na jaře: Začněte 20. dubna i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrkev, která dává přednost chladnějším jarním teplotám, představuje podle webu Rostlinky jedinečnou zahradnickou výzvu. I když dobře klíčí při teplotách do 3 až 4 °C, příliš časný nebo příliš pozdní výsev může její vývoj ohrozit.

Nejlepší termíny pro výsev mrkve

Pro většinu zahrádkářů je ideálním obdobím pro výsev mrkve konec dubna až začátek května. Konkrétní termíny se však mohou lišit v závislosti na regionálních klimatických rozdílech. A čím se tedy řídit? Například lunárním kalendářem, který příznivé dny pro tuto činnost jasně stanoví (Chalupáři-Zahrádkáři se mu věnovali už dříve). Mezi příznivé termíny pro výsev mrkve patří zejména 20. duben, 22.-23. duben a 29. duben.

Počasí a půdní podmínky

Mrkev podle informací z webu DesateroTváříOsobnosti nejlépe prospívá ve stabilních a teplých klimatických podmínkách. Pokud se jaro protáhne a půda zůstane studená a mokrá, doporučuje se výsev ještě o něco odložit, aby se dostatečně prohřála – a to klidně podle potřeby i do května (to jsem musela udělat předloni a úroda se povedla i tak, takže se toho nebojte).

Celer, petržel a mrkev: Semínka těchto plodin namočte, vyplatí se to

Celer, petržel a mrkev: Semínka těchto plodin namočte, při výsevu se jim bude dařit mnohem lépe

Techniky výsevu pro úspěch

Mrkev se špatně přesazuje, a proto je vždy preferovanou metodou přímý výsev do volné půdy. Zbavte se myšlenky na pěstování sazenic v předstihu nebo na předpěstování mrkve ve skleníku. Místo toho se zaměřte na přímý výsev semen na dobře připravené záhony (ty můžete podle potřeby překrývat netkanou textilii a ochránit tak svou zeleninu před skladem.

Aby se vám letos úroda mrkve opravdu vyvedla, zkuste vzít v úvahu i lunární kalendář. Díky němu prý bude úroda několikanásobná. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda mrkve opravdu vyvedla, zkuste vzít v úvahu i lunární kalendář. Díky němu prý bude úroda několikanásobná

Rozteč a hloubka výsevu

Pro optimální růst by se semena mrkve měla vysévat v rozestupech 20×3 cm a do hloubky 1,5 až 2 cm. Jak sazenice rostou, jednoťte je, abyste zachovali správné rozestupy a zajistili každé rostlině dostatek prostoru pro plný rozvoj. Nic víc nepotřebuje. Na úrodu prvních křupavých mrkviček se tak budete moci těšit už opravdu velmi brzy – a to bez rizika, že vám první křehké rostlinky poškodí nepříznivé počasí.

Jaké jsou vaše triky pro úspěšný výsev mrkve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články