Proč česneku a cibuli žloutnou listy a jak se tohoto problému zbavit

                   

Se žloutnutím cibulových a česnekových natí už tak nějak počítáme. Mělo by k tomu ovšem docházet až v době, kdy se blíží jejich sklizeň. Naopak předčasná změna zabarvení může přinést potíže s vyzráváním paliček a cibulí. Rozhodně tedy svou úrodu nevkládejte do rukou osudu a podnikněte potřebné kroky včas. Vyplatí se to.

Problémem může být nedostatek, ale i přebytek živin

Cibule kuchyňská (Allium cepa) a česnek kuchyňský (Allium sativum) patří do čeledi liliovitých, a jsou tedy velmi citlivé na zásobení minerály. Vadí jim jak půda nedostatečně pohnojená, tak příliš vyživená. Nejčastěji bývá problém v používání nedostatečného množství dusíkatých hnojiv. Neklamnou známkou tohoto stavu je tvorba žlutých špiček listů, které navíc na konci zbělají.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jak si s tím poradit? Pomůže vám amoniak. Stačí vzít tři lžíce tohoto prostředku a rozpustit je v 10 litrech vody. Cibuli zavlažte vodou (aby nedošlo k popálení citlivých kořenů) a vzápětí zalijte amoniakem. A pomoci může i dusičnan vápenatý ve stejném množství. Cibuli takto zalijte nejlépe třikrát v rozestupu tří týdnů.

Potíže se objevují i při nedostatku mědi

V takovém případě cibulové listy spíše bělají než žloutnou. Připravte si proto jednu kávovou lžičku chloridu měďnatého, a tu rozpusťte v pěti litrech vody. Roztok zamíchejte a zalijte jím záhon s cibulí. Jedna dávka by měla bohatě stačit, avšak propříště se soustřeďte na komplexnější hnojení. To poslouží jako prevence nedostatku mědi přímo skvěle.

iZdroj fotografie: Unsplash

Když cibule žloutne kvůli kyselé půdě

Poslední možností je příliš kyselá půda. Jak si s ní poradit? Jde to snadno. Vsaďte na tři polévkové lžíce dusičnanu vápenatého, které důkladně rozpustíte v deseti litrech vody. Poté tuto směs použijte jako zálivku, a to v množství jedné sklenice na rostlinu. Ovšem místo chemie můžete použít také starý dobrý dřevěný popel.

Jde o velmi výživnou směs – ve 200 gramech popela najdeme přibližně 3 gramy fosforu, 8 gramů draslíku a hned 25 gramů vápníku. A to je v zásadě vše, co cibule potřebuje. Ve vysokých dávkách vám také skvěle pomůže i v boji proti obávaným drátovcům. A jak by měla taková dávka vypadat? Jeden kilogram popela na čtvereční metr záhonu. Nemoci, škůdci ani podvýživa nebudou mít šanci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články