Profesionální zahradníci dávají nezralá rajčata do igelitových sáčků: Inspirace touto praktikou přináší mnoho bezkonkurenčních benefitů

Zrání rajčat lze urychlit mnoha způsoby. Nejlépe se vám však povede, když provedete celý proces ještě přímo na záhonku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem podzimu se už většina záhonů na zahradě blíží k limitu své úrodnosti a plodiny na nich začínají pomalu odumírat. A to platí i pro rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), patřící do čeledi lilkovité (Solanaceae). A jak těmto plodům pomoci, aby dozrály rychleji?

Dozrávání rajčat díky igelitu

Rajčata na podzim ohrožuje celá řada chorob. Nejhorší z nich je Phytophora, která dokáže ve velmi krátkém čase zničit kompletně celé rostliny. Proto je důležité sklidit nezralé plody co nejdřív. Ovšem jejich dozrávání v krabicích nebo na podobných místech jim nezaručí onu báječnou domácí chuť. Jak si ji tedy pojistit ještě předtím, než rajčata sklidíte?

Stačí vijan, na němž vyrůstají plody, celý zabalit do igelitového pytlíku tak, aby byly plody zcela schované. Na konci je ho tedy třeba přichytit provázkem nebo jinou technikou (ale pozor, větvičku nesmíte v žádném případě zaškrtit). Poté už jen stačí počkat, až rajčata dozrají. V sáčku totiž budou mít dostatek tepla i více vlhkosti, takže často zčervenají už po několika málo dnech.

Jak zrání rajčat urychlit

Nejrychleji to půjde v případě, že v sáčku už nějaký alespoň částečně zralý plod bude. Ten totiž vylučuje ethylen, který urychlí dozrávání dalších. Pokud na vašem vijanu ovšem žádný takový není, pak do sáčku před jeho uložením vložte například jedno malé zralé cherry rajčátko z obchodu. To bude vylučovat ethylen zrovna tak a proces zrání výrazně urychlí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují však i další způsoby, které vám s rychlejším dozráváním rajčat pomohou. Zkušení zahrádkáři například nedají dopustit na otrhání spodních listů rajčat. Ty bývají nejvíce v kontaktu se zeminou a mohou tak nejrychleji začít trpět různými chorobami, které se poté rychle rozšíří na zbytek rostliny. Pomoci může i zálivka nebo postřik jedlou sodou.

Snižte také zálivku rajčat

Od konce léta je také vhodné zcela minimalizovat zálivku vašich rostlin. A proč je tomu tak? Omezíte rozvoj plísní a houbových chorob a plody se díky tomuto postupu dají sbírat téměř do poloviny října. Zároveň se skladují lépe a vydrží mnohem déle. Pokud to nejde jinak, tak posbírejte ještě nezralá rajčata nebo k urychlení zrání použijte výše zmíněnou metodu se sáčkem. Následně plody uskladněte v prodyšných krabicích, kde vydrží opravdu dlouho.

Je však důležité pravidelně kontrolovat a sbírat postižená rajčata. Těch však bude díky včasnému omezení zálivky opravdu minimum. To je způsobeno tím, že vysoká vlhkost podporuje výskyt plísní a hniloby, ale když keře nezaléváte vůbec nebo jen minimálně, pak rozvoj těchto patogenů omezíte. Pamatujte si však, že pokud panuje během září velmi suché počasí, je vhodné přibližně jednou za týden nebo dva půdu na záhonech přece jen mírně navlhčit.

Jaké jsou vaše triky pro prodloužení doby sklizně rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články