Proč rajčata začínají hnít na keřích a jak se tohoto problému zbavit

                   

Důvodem napadání rajčatových plodů přímo na stonku hnilobnými bakteriemi bývají různé a nejčastěji se pojí s nevhodnými podmínkami pěstování nebo způsobem ošetřování. Hniloba na rajčatech se obvykle objeví v případě, že dojde k napadení půdy, z níž čerpají živiny, a to v důsledku bakteriální infekce, nadměrného nebo naopak nedostatečného zalévání či hnojení, zaplevelení nebo vytěžení půdy daného opakovaným pěstováním stejných plodin na stejných místech.

Pokud se hniloba objeví na dozrávajících plodech, není zcela vodné snažit se ji odstranit chemickou cestou – zkuste některý z následujících postupů, které by měly v případě napadení konkrétními typy nemocí, zaručeně fungovat.

Nemoci rajčatových keříků způsobující uhnívání plodů

Mezi nejčastějších nemoci rajčatových keříků se řadí následující:

  • Alternaria
  • Apikální hniloba
  • Mokrá hniloba
  • Šedá hniloba

Každá z těchto nemocí se u rajčat s dozrávajícími plody ošetřují jiným způsobem, jelikož na rostlinu působí odlišný typ infekce. Pojďme se podívat, jak se projevují a eliminují.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Alternariové skvrny

Pokud trpí rajčatové rostlinky alternarií, dochází u jejich plodů, stonků a listů k výskytu usychajících šedohnědých nebo tmavě hnědých skvrn, které se postupně rozšiřují. Takovéto plody by neměly být konzumovány. Alternarie se zbavíte ošetřováním fungicidy, u plodících keřů je lepší používat fungicidy biologické. Ideální je aplikace fungicidů opakovaně každý týden v tom měsíci, kdy by měla proběhnout sklizeň.

Apikální hniloba

Tato nemoc se projevuje jako plíseň, která se postupně šíří od stonku na plod a velmi rychle napadá celou rostlinu. Odstraňuje se 0,2% roztokem chloridu vápenatého, který se aplikuje dvakrát týdně ve formě postřiku rostliny i půdy. Prevence apikální hniloby se provádí již při sázení, a to ošetřením dusičnanem vápenatým nebo draselným (0,5% roztok) a zasypáním jamky pro vysázení 100 gramy popela.

Mokrá hniloba

Mokrá hniloba se projevuje průhlednými skvrnami, které postupně praskají a hnijí. Plody je sice možné ošetřit vhodným fungicidem, obvykle je však již nelze zachránit.

Šeda hniloba

Při šedé hnilobě dochází postupně k šednutí a sesychání listů, postupně se rozšiřují šedé skvrny také na stonky a plody. Nemoc lze postupně eliminovat aplikací fungicidů s mědí.

Phytophthora

Phytophthora je jednou z nejzákeřnějších nemocí, při níž dochází k plesnivění plodů. Ty nejdříve zhnědnou, poté zčernají a zdeformují svůj tvar. Nemoc nelze léčit, může se ovšem zpomalit při zvýšených teplotách.

Jak podpořit růst zdravých plodů

K podpoře růstu se používá různých prostředků – pro silnější listy se využívá směs kyseliny borité, jódu a syrovátky. Zdravé kořeny rajčatových keříků dosáhnete zaléváním roztokem připraveným z pekařského droždí, syrovátky a vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články