Všechny důvody kroucení listů u rajčat a jak se s tím vypořádat, aby celá letošní úroda nebyla v ohrožení a nepřišla nazmar

                   

Rajčata jsou českých zahrádkářů velmi oblíbená. Ne vždy se jim však daří tak, jak by bylo třeba. Naštěstí existuje celá řada příznaků, jež vás včas upozorní na to, že je s vaší zeleninou něco v nepořádku. Mezi ty nejzávažnější patří kroucení listů. Může mít řadu příčin – a pokud nezasáhnete včas, můžete přijít o celou úrodu.

Problémem mohou být mšice

Jestliže se u vašich listů začne kroutit zelená nadzemní část, pak si je dobře prohlédněte. Hledejte na nich známky přítomnosti škůdců. Rajčata může napadnout celá řada škůdců, ovšem zkroucení listů obvykle způsobují mšice. Ukrývají se na jejich spodní straně a dokážou se velmi rychle množit. Vyzrát na ně můžete bud kupovanými postřiky nebo postřikem, který připravíte z obyčejného plevele – kopřivy.

Kopřiva obsahuje celou řadu důležitých látek, které dokážou s mšicemi rychle zatočit. A jak ji připravit? Najděte si desetilitrovou nádobu (ne kovovou) a naplňte ji do jedné třetiny kopřivami. Poté vše zalijte vodou (nesmí sahat více než 10 cm pod okraj) a nechte 10 až 14 dní fermentovat. Během této doby je nutné jíchu míchat. Jakmile přestane pěnit, je hotová. Stačí ji naředit v poměru 1:15 a pravidelně používat jako postřik na rajčata.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Kroucení listů rajčat kvůli počasí

Ne vždy však musí být za tímto problémem škůdci. Rajčata negativně reagují i na změny počasí ve svém okolí. Nemají ráda příliš vysoké teploty nebo rychlé střídání teplot například během bouřek. S tímto jevem není možné nic dělat, ovšem vitalitu svých rajčat můžete podpořit jednoduchým způsobem – správnou zálivkou. Rozhodně je nenechávejte přeschnout. V případě potřeby je také pohnojte. Prospějete tím kořenovému systému rajčat.

Jak řešíte kroucení listů u rajčat na své zahradě vy?

Pokud se rajčatům stále nedaří, tak můžete vyzkoušet můžete i hnojivo na rajčata ze slupek z banánu, které je plné fosforu
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články