Žloutnutí listů okurek a jeho důvody: Na většinu z nich vyzrajete díky jednoduchému domácímu lektvaru

                   

Oblíbená zelenina, kterou bezpochyby okurka setá (Cucumis sativus) je, potřebuje k optimální výživě draslík, dusík a fosfor. Pokud je nedostane, tak žloutne a neplodí. Ovšem žloutnutí listů u okurek může mít i jiné příčiny. Je třeba najít původce toho stavu a teprve poté tomu přizpůsobit vhodné způsoby řešení. V zásadě existuje pět důvodů, proč k tomuto jevu dochází.

Nedostatek světla u okurek

První důvod je triviální – některé spodní listy mohou žloutnout a odumírat kvůli nedostatku světla. To vůbec není důvod k obavám, jde totiž o docela normální jev. Jednoduše stačí čas od času odstřihnout žluté listy a užívat si úrodu, anebo se proti tomuto jevu přímo pojistit a spodní listy rostlin odstraňovat preventivně.

Správná zálivka u okurek

Druhým důvodem je nedostatek nebo naopak opakovaný přebytek vlhkosti. Během běžného léta je vhodné okurky zalévat dvakrát nebo třikrát týdně, ovšem v horkém létě je musíte s konvičkou navštívit každý den. Půdu je třeba hojně prolít, v opačném případě budou kořeny okurek brzy suché a začnou odumírat – a spolu s nimi i listy. Ovšem rostlinám příliš nepřeje ani deštivé počasí, při nadbytku vlhkosti totiž jejich kořeny hnijí a v důsledku toho se objevují opět žluté listy.

Napadení okurek houbovými chorobami

Třetím důvodem žloutnutí listů u okurek jsou houbová onemocnění. A jak je poznáte? Nejprve se na okrajích listů objeví rezavé skvrny. Ty se následně šíří a listy žloutnou, zasychají a opadávají. K tomuto jevu dochází často ve chvíli, kdy vysoké letní teploty vystřídá náhlé ochlazení a nízké noční teploty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Škůdci na záhonu okurek

Čtvrtým důvodem žloutnutí listů mohou být škůdci. Často se objevuje například sviluška. V takovém případě je nutné včas sáhnout k ochranným prostředkům a vzápětí dodat rostlinám všechny potřebné živiny, aby mohly dobře zregenerovat a znovu vás potěšit velkou úrodou chutných okurek.

Jak hnojit zahradní okurky

Pátým důvodem výše zmíněného jevu je nedostatek živin. Tento důvod poznáte tak, že okraje listů okurek zežloutnou a zaschnou. V takovém případě jim pravděpodobně chybí draslík nebo hořčík. Naopak jasně zelené žilkování ukazuje na nedostatek železa nebo manganu. A při nedostatku mědi dochází ke žloutnutí horních nejmladších listů okurek. Pořádná dávka živin ale situaci zachrání.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Postřik proti žloutnutí listů okurek

Pokud není důvodem žloutnutí škůdce nebo přirozené stáří rostliny, může vám s jeho potlačením pomoci osvědčený domácí prostředek. Potřebovat budete:

  • 1 litr odstředěného mléka
  • 9 litrů vody
  • a 40 kapek jódu z lékárny.

Dobře promíchejte, nalijte do postřikovače a ošetřete tímto roztokem listy okurek z obou stran. Zpočátku opakujte tento postup jednou za tři dny, ale jakmile uvidíte, že se stav rostlin zlepšuje, přejděte na frekvenci ošetření jen jednou týdně. Ale musíme vás varovat – ve skleníku dokáže tento postřik vytvořit opravdu silný a nepříjemný zápach. Dobře si tedy jeho aplikaci rozmyslete.

Jaké jsou vaše tipy pro dlouhou a chutnou úrodu okurek?

Podívejte se, jak by mělo vypadat správné zalévání okurek podle profesionála
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články