Prořezávání okrasných keřů není složité. Zvládne to každý

                   

Na rozdíl od plodonosných dřevin, okrasné keře slouží především k vytváření vonných stinných zákoutí nebo přirozených členících prvků prostoru zahrady. Péče o okrasné keře zahrnuje kromě závlahy v sušších dnech také tvarování a prosvětlování objemu, zejména jedná-li se o kvetoucí keře či keře plodící okrasné bobule. Správným řezem je dosaženo omlazení a tvarování keře, které se promítá do krásného a bohatého vzhledu.

Kdy se řezy okrasných keřů provádí

Prořezávání okrasných keřů je standardně prováděno jarním řezem, aby měly větvičky čas se se zásahem srovnat, tedy ještě před vyrašením nových výhonků. Jarním řezem se odstraňují uhynulé větve a celkově se prosvětluje hustota keře. Uhynulé větve nebo namrzlé konečky se vždy odstraňují až v místě, kde je dřevo zdravé, aby se nové výhonky mohly uchytit na bezvadném podkladě. Dotvarování pak lze provádět ještě letním řezem, u kvetoucích keřů by se mělo ovšem zakracování provádět až po odkvetení. Správná doba pro provedení řezu souvisí s konkrétním typem okrasných keřů a rostlin (např. růže se ošetřují dle odrůdy, popínavé rostliny je potřeba zbavovat uschlých větviček či nových výhonků v létě, aby v dalším roce vykvetly).

Zimní řezy okrasných keřů

Pro zajištění bohatého květenství a zdraví okrasných keřů je prováděno několik specifických typů řezů, které se uplatňují ve vegetačně klidné fázi růstu. V tomto směru jsou rozlišovány:

  • Zpětný řez
  • Omlazení
  • Průklest

Mírný nebo silný zpětný řez se provádí vždy jednou ročně u kvetoucích okrasných keřů a slouží k odstranění dlouhých částí starých výhonů, které obrostou novými. Radikálnost (tedy hloubka) řezu závisí na typu keře. Omlazení je aplikováno standardně v tříleté periodě a užívá se u hustých keřů – představuje vyrovnání počtu starých a nových výhonů. Průklest je rovněž prováděn v periodě tří let a představuje odstranění nejstarších výhonů keře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články