Úroda paprik je závislá na mnoha faktorech. A jedním z nich je i péče o vzrostlé keře. Někteří zahradníci tvrdí, že by se měly prořezávat stejně jako rajčata, jiní tuto techniku naopak odsuzují. Jaké jsou důvody pro a proč se tedy do prořezávání paprik tuto sezónu zaručeně pustit?
Prevence proti plísňovým chorobám
Papriky není třeba zaštipovat tak, jako například rajčata. Ovšem nějaká ta péče by jim přece jen věnována být měla. Pokud jsou totiž příliš husté, mohou je napadnout plísně. Vyplatí se tedy několikrát za sezónu prohlédnout jejich habitus a příliš zahuštěná místa zbavit některých listů nebo rovnou celých větviček.
Pozor na listy u země
Dalším důvodem může být poléhání listů na zemi. U těch nejstarších jde vcelku o pravidlo. Mnohdy si zahradnicí myslí, že je ve hře jenom estetika, ale není tomu tak. Ve skutečnosti mohou na papriky skrze tyto listy pronikat nejrůznější choroby nebo škůdci, kteří žijí v půdě. Pokud je tedy včas odstraníte, nemusíte se žádných pohrom bát.
Postřik proti škůdcům na papriky
Ne vždy se však útoků škůdců povede zabránit. A co si počít v případě, že na svých paprikách objevíte například mšice nebo molice? Pak sáhněte pro osvědčený prostředek, který se o ně bez potíží postará. Budete potřebovat:
- jeden litr odstředěného mléka
- 9 litrů vody,
- a 40 kapek jódu.
Vše nalijte do vhodné nádoby a důkladně promíchejte. Tímto roztokem pak jednoduše postříkejte listy paprik z obou stran. Na začátku léčby používejte tento postřik jednou za tři dny, později stačí frekvenci používání snížit na jednou týdně. V případě potřeby ho můžete vždy zintenzivnit.
Další tipy pro pěstování paprik
Někdy může při vytrhávání plevele nebo kypření půdy dojít k nechtěnému poškození kořenů. Proto nahraďte tyto činnosti mulčováním slámou nebo jiným rostlinným odpadem. Stačí několik centimetrů silná vrstva, která navíc v zemině udrží vláhu, což paprikám velmi prospívá. Budou větší, sladší a chutnější.
Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování paprik?