Ptačinec žabinec je drobná květinka výborná do salátů

                   

Nevědomost hříchu nečiní, a tak spousta zahrádkářů v dobré víře hubí rostliny, jež označuje za plevel, které by si naopak měli chránit jako oko v hlavě. Jednou z takových je ptačinec žabinec, drobná květinka, která pokrývá meze i vlhké záhonky zahrad. Naše prababičky používaly ptačinec jako běžnou zeleninu v kuchyni. Od těch dob se ale zapomnělo nejen na jeho výbornou chuť, ale i na blahodárné účinky, které má na lidský organismus.

Ptačinec žabinec je drobní rostlinka s maličkými bílými paprskovitými kvítky, která roste v trsech zejména na vlhkých stanovištích. Obvykle padne za oběť různým druhům herbicidů nebo skončí bez užitku na kompostu. To je ale veliká chyba. Nejenže je chutný a osvěžující, ale léčí choroby od rýmu po lupénku. Je to účinné diuretikum, zastavuje krvácení, zmírňuje revmatické obtíže, rozpouští hleny. Zevně zklidňuje záněty kůže, vyrážky a působí i na bolavé klouby a svaly.

Žabincový lektvar proti kašli a rýmě

V chřipkovém období se hodí každá pomoc. A ptačinec žabinec je jednou z rostlin, které se v boji proti nachlazení ukázaly jako vysoce účinné. Šťáva z něho totiž skvěle rozpouští hleny, čímž ničí živnou půdu bakterií a virů, které se v nadbytku slizničních sekretů velmi rádi a snadno množí.

Takový protihlenový lektvar si připravíme snadno tak, že hrst ptačince rozmixujeme v mixéru s trochou vody a užíváme jednu čajovou lžičku třikrát denně po dobu jednoho týdne.

Koktejl proti anémii

Při poruchách krvetvorby se hodí koktejl z ptačince a kopřivových lístků smíchaných v poměru 1:1 a rozmixovaných ve 3 decích vody. Nápoj pijeme jednou denně po dobu dvou týdnů.

Koupele a obklady proti kožním chorobám

Různé druhy kožních chorob trápí stále více lidí. Přitom rostlinné léky často rostou v našem bezprostředním okolí a je to nejsnazší z nich připravit léčivou lázeň nebo obklady na postižená místa, která ekzémy zmírní a často i úplně odstraní.

Pro přípravu koupele z ptačince potřebujeme pět hrstí rostliny louhované ve 3 litrech vroucí vody po dobu 3 hodin. Poté přecedíme a přilijeme do vody ve vaně, v níž setrváme 15 minut a poté se již neoplachujeme. Při pravidelném provádění po dobu 15 po sobě jdoucích dní, by měly obtíže postupně vymizet. Nemáme-li vanu, můžeme koupel nahradit obklady. Podobné množství rostliny roztlučeme paličkou na maso, nasypeme na utěrku, kterou ovážeme na postižené místo a necháme hodinu působit. Opět následně neoplachujeme. Kromě toho můžeme z rostliny připravit i různé pleťové krémy, masky a jiné produkty jako z ostatních rostlin. Tyto účinkují proti atopickým ekzémům, lupénce nebo akné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články