Rady nad zlato pro rajčata, aby byla úroda vždy perfektní a plodily až do podzimu. Zdravě a bez chorob

                   

Načerpali jsme zkušenosti od dlouholetých milovníků zahradničení a přinášíme vám praktické tipy pro pěstování rajčat od sazeniček až po záchranu pozdní podzimní úrody. Budete překvapeni, jak málo mnohdy stačí k tomu, aby se rostliny udržely ve formě a odolaly všem nástrahám, které pro ně má naše příroda připravené. Seznamte se s přírodními antiseptiky i s ideální výživou vaše rostlinky.

Jak rozpoznat u rostlin nedostatek jódu

I když se všeobecně tvrdí, že možné potíže rozeznáme až ve chvíli, kdy začne rostlina chřadnout, u jódu to tak úplně neplatí. Jako první totiž na jeho nedostatek upozorní bledé listy. Pokud v této fázi zasáhnete, nijak tím rostlinu nepoškodíte. Později, kdy vypozorujete zakrnělý růst, nedostatečné nasazování plodů apod., bude už náprava mnohem obtížnější. Objevit se může i hniloba kořenů nebo hnědé skvrny na listech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jód jako důležitý průvodce celým životem rajčete

Ve hře samozřejmě nejsou jenom rajčata, jód má důležitou roli v životním cyklu všech rostlin. A o co se vlastně stará? Především jde o přírodní antiseptikum, jež si bere za své ochranu kořenů před hnilobou. Dále však také vyživuje celé tělo rostliny a v neposlední řadě rovněž zvyšuje její produktivitu. A to se zkrátka a dobře vždycky hodí. Dále se také podílí na syntéze nezbytných bílkovin a aminokyselin.

iZdroj fotografie: Pixabay

A abychom nezapomněli, je rovněž důležitým prvkem v procesu fotosyntézy a má nezanedbatelnou roli v žádoucím koloběhu dusíku. Ten je pro růst rostlin také nezbytný, ovšem nedostatek jódu může jeho působení částečně nebo dokonce zcela zablokovat. Konkrétně u rajčat to poté vede nejenom k omezení růstu, ale také ke snížení jejich plodnosti. Místo plných košů úrody vás tak bude čekat jen několik ubohých plodů.

Pozor na rašelinové půdy, jódu neobsahují dost

Tím ovšem výčet pozitivních vlastností tohoto minerálního prvku ještě zdaleka neskončil. Působí totiž i proti houbovým chorobám a plísním, na něž rajčata až příliš často trpí, podporuje také nasazování a zrání plodů. Nedostatek jódu je častý zejména v půdách s rašelinovým základem. Rajčata, která takto pěstujete, jsou poté méně odolná vůči mnohým škůdcům i chorobám.

iZdroj fotografie: Freepik

A proč tomu tak je? Kyselé půdy vážou důležité minerály ve svých spodních vrstvách, kam se mělce kořenící rajčata jednoduše nedostanou. Naopak úrodná humusovitá zemina má jódu dostatek. Protože však rozdíl mezi nimi nebývá na první pohled patrný, doporučujeme preventivní zásobení rajčat jódem. Překrmit je totiž rozhodně nemůžete. Co samy nespotřebují, nechají jednoduše ladem pro rostliny, které přijdou po nich.

Jak na jódovou výživu pro rajčata

Namíchat ten správný poměr jódu není zase tak složité. Stačí jedna kapka jódu důkladně rozmíchaná ve třech litrech vody. Tímto rostliny pohnojte a těšte se na úrodu. Obávat se nemusíte ani houbových chorob nebo parazitů. Konkrétně na houbové choroby si můžete připravit také roztok jódu a mléka, který pomáhá ještě lépe. A jak na jeho přípravu? Na deset litrů vody přijde jeden litr mléka a 15 kapek jódu (3% roztok).

iZdroj fotografie: Freepik

Přelijte ho do postřikovače a pečlivě ošetřete všechny části rostliny, a to zejména její spodní listy. Tam se totiž choroboplodné zárodky i parazité usazují nejraději. Je doporučeno rajčata takto ošetřovat každých 14 dní, samozřejmě za vhodného počasí bez deště (jestliže vám roztok do 24 hodin zmokne, budete muset jeho aplikaci chtě nechtě zopakovat). Pokud to dodržíte, vyhnou se vám všechny choroby obloukem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články