Rady pro dokonalý trvalkový záhon – vyhněte se těmto chybám

                   

Pokud si chcete založit na zahrádce květinový záhon, jistě se jako nejpříhodnější varianta nabízí záhon trvalek. Ty by přece měly růst několik let a nemusíte jim každoročně věnovat takovou péči. Jenže není to tak snadné, jak by se mohlo zdát – mít hezký záhon trvalek vyžaduje vědomosti i zkušenosti. I když jste začátečník, vyvarujte se alespoň těmto chybám a na cestě za rozkvetlými záhony máte hned lepší šance uspět.

Máte dost zkušeností?

Jestliže skutečně nemáte žádné zkušenosti, zvažte, zda by nestálo za to svěřit návrh záhonu odborníkovi. Spolupráce s odborníkem většinou nese plody – zná totiž rostlinný sortiment i jeho potřeby a vlastnosti. Vyhnete se tak chybám hned ze začátku. Máte-li alespoň drobné zkušenosti, můžete se do sázení pustit s pomocí našich rad

Výběr půdy a osiva

Trvalkové záhony lze založit téměř kdekoliv – půda nemusí být ani nijak zvlášť kvalitní, ale je poté nutné myslet na to, jaký sortiment rostlin zde budete zasazovat. Buď trvalkový sortiment podřídíte specifikům stanoviště, nebo podmínky pro květiny vhodně upravíte, což může být ale dost náročné. Jestliže volíte rostliny dle typu stanoviště, je nutné zjistit si co nejvíce informací o kvalitě půdy. Podle toho je pak nutné zvolit vhodné rostliny. Zvolíte-li špatně, poznáte to velmi rychle tak, že rostlinky již během první sezóny uhynou.

Chcete-li podmínky upravovat, můžete volit i mnohem náročnější druhy, ale počítejte s tím, že odhadnout správnou úpravu stanoviště vyžaduje zkušenosti. Pokud je půda příliš těžká, obohaťte ji přídavkem křemičitého písku. Lehkou půdu zase můžete vylepšit kompostem.

Jak rychle rostou?

Při výběru vhodného osiva dbejte také na rychlost růstu. Je nezbytné kombinovat takové druhy, které mají podobný charakter růstu a dosahují podobné výšky. Mohlo by se jinak stát, že silně agresivní trvalky vytlačí z výsadby méně invazivní druhy. Pamatujte také na to, že každý trvalka vydrží jinak dlouho – jsou takové, které mají životnost okolo dvou či tří let, ale některé rostou i 15 let. Mezi krátkověké druhy řadíme například oblíbenou třapatku nachovou či krásnoočko velkokvěté. Dlouho vydrží plamenky latnaté, máky východní nebo také denivky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články