Znásobte množství květů na svém záhonku s rajčaty. Stačí 3 malé změny a budete sklízet největší úrodu v životě

                   

Rajče jedlé (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.) se pěstuje poměrně snadno. Ovšem abychom získali skvělou úrodu, musíme pro to přece jen něco udělat. Seznamte se s několika osvědčenými triky, které u těchto rostlin znásobí počet květů a tím i množství úrody. Budete překvapeni, co všechno funguje.

Dostatek živin už odmalička

Už dva až tři týdny po výsadbě na záhon nebo do pěstební nádoby je nutné rajčata přihnojit organickými hnojivy. Vyživit je můžete třeba guanem, dobře uleželým kompostem apod. Vhodný je i popel, který obsahuje všechny nezbytné prvky, jako je železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky.

Ovšem dejte pozor na to, z jakého zdroje váš popel pochází. Popel z tvrdého dřeva se pyšní poměrně vysokým pH s hodnotou 12 až 13. Měkké dřevo se pak v tomto ohledu pohybuje jen asi kolem 10. Pro úplnost: popel z tvrdého dřeva získáte spalováním topolu, buku či dubu. Většina ostatních dřev patří mezi měkké druhy.

Další triky pro nasazování květů

Aby byly rostliny v kondici, pak nezapomeňte po každé zálivce a každém dešti půdu okolo nich jemně prokypřit. Pokud možno použijte také mulč, který ochrání povrch půdy před vysycháním a zároveň chrání spodní listy rajčat před kontaktem se zemí. Právě odtud se na ně totiž dostává nejvíce chorob a škůdců. Jako mulč se hodí například posekaná tráva bez semen, sláma, seno, loňské listí, staré noviny apod.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Kam rajčata vysadit

Nejlépe porostou například po hrášku, zelí a vojtěšce. A pokud v předchozích letech vaše rajčata trpěla různými chorobami a škůdci, pak je vysazujte na pozemky, kde v minulém roce rostla hořčice nebo třeba ředkvičky (tyto rostliny lze také použít jako zelené hnojivo pro rajčata). Tyto druhy totiž dokážou efektivně ničit patogeny mnoha chorob rajčat a brání rozvoji škůdců. A nezapomeňte ani na efektivní zaštipování.

Syrovátka na rajčata

Dobrým tipem je také použití syrovátky. Tento přírodní prostředek si můžete připravit i vy. Jednoduše ji nalijte do rozprašovače a nařeďte ji vodou v poměru 1 : 1. Poté vše nastříkejte na rajčata a nechte působit. Pro větší účinnost lze do tohoto roztoku přidat pár kapek jódu. Tím zvýšíte produkci květů a zároveň snížíte možnost napadení rajčat plísní. Ze stejného důvodu se tento postřik hodí i na okurky. Aplikovat by se měl dvakrát týdně.

Jak pěstujete svá rajčata vy?

Naučte se, jak pěstovat rajčata, papriky i okurky dohromady
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články