Řešení, které na dlouhou dobu vytlačí mravence ze zahrady. Levný prostředek z lékárny by měl znát každý zahradník

                   

Pokud se na naší zahradě tento jindy užitečný hmyz přemnoží, může jít doslova o katastrofu. Nemáte si ani kam položit deku, protože je váš trávník protkán mraveništi? Množí se kvůli mravenčím zásahům na vašich rostlinách mšice v nebývalém množství? Zapomeňte na chemii z obchodů, která vám může zlikvidovat trávník nebo přiotrávit domácí zvířata. Vsaďte na amoniak, podobná rizika poté zaručeně nehrozí.

Mravenci jsou citliví na různé pachy, využijte toho

Pokud nechceme, aby se nám na nějaký záhon dostali mravenci, můžeme ho osázet celou řadou výrazně aromatických rostlin, jejichž vůně jim zkrátka není příjemná. Často se používá zejména petržel, kopr nebo levandule. Ovšem proti mravencům skvěle poslouží i máta (nejlépe peprná nebo obdobný druh, který se pyšní výrazným mentolovým aromatem) a starý dobrý pelyněk (nejlépe nešlechtěný).

iZdroj fotografie: Freepik

Jestliže si však takovou zelenou hradbu na své zahradě vytvořit nechcete nebo nemůžete, pak zamiřte do lékárny pro lahvičku amoniaku. Bývá k dostání zcela běžně a nebude vás stát více než pár desetikorun. Celou ji poté vylijte do desetilitrového kbelíku s vodou a dobře rozmíchejte. A co si počít dál? Nyní se musíte blíže seznámit s běžným denním rozvrhem vašich mravenců.

Vypozorujte, odkud se mravenci na vaší zahradě berou

Soustřeďte se především na zmapování mravenčích cestiček. Na místě totiž bývá obvykle více než jedno mraveniště, a pokud vytipujete to správné, získáte překvapivé benefity. Zbavíte se totiž přesně těch škůdců, kteří vás obtěžují, ovšem ostatních mravenců se vaše vyhlazovací aktivity nijak nedotknou. Což je dobře, vzhledem k tomu, jakou funkci na našich zahradách plní (mimo jiné nás zbavují rostlinných zbytků nebo hmyzích mrtvolek).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na správnou aplikaci amoniaku proti mravencům

Vodu s amoniakem rozlijte všude tam, kde se mravenci pohybují. Může to být samozřejmě také přímo na mraveniště, v takovém případě si však roztoku připravte přibližně čtyřikrát více, aby bylo rychlé vystěhování mravenců zaručeno. Jeho výrazné aroma jim brzy pobyt u vás znechutí natolik, že se urychleně odstěhují jinam.

Ošetřete tedy amoniakem i oblasti mířící do vaší zahrady, a jemně je tak nasměrujte třeba na blízké pole. Vyplatí se to. Pokud naopak chcete mravence zcela zničit, posypte mraveniště nebo jeho okolí jedlou sodou (nejlépe ještě smíchanou s moučkovým cukrem). Stačí několik opakovaných aplikací a mravenci v dané oblasti zcela zmizí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články