Moravský vinař radí: Na jaře nezapomeňte na správný řez révy a včasné hnojení, pojistíte si tak ohromnou úrodu

                   

Ať už na své zahradě máte jen několik hlav révy vinné (Vitis vinifera) nebo vlastníte rovnou celou vinici, musíte se co nejdříve pustit do jarní péče. Ta je důležitá z mnoha důvodů. Rostlinám přinese zdraví a sílu pro tvorbu plodů, a navíc je ochrání před nejrůznějšími patogeny a škůdci. Nezahálejte tedy a pusťte se co nejdříve do práce.

Kdy pohnojit vinnou révu

Od konce března můžete začít s přihnojováním révy. Ta totiž často trpí na nedostatek mikroprvků, mezi něž patří např. železo, molybden a bor. Aplikací hnojiv tedy zabráníte tvorbě chloróz a jiných fyziologických poruch. Použít můžete buď chlévskou mrvu v granulované formě, nebo speciální přípravky rozpustné ve vodě určené přímo pro révu vinnou. V obou případech postačí, když polévkovou lžíci hnojiva nasypete do 15 litrů vody. Výsledný roztok pak používejte jako zálivku.

Řez révy proveďte za sucha

Začátkem jara (nejlépe do poloviny dubna) je také vhodné provést řez. Vyčkejte na den, který bude bezmrazý a suchý. Déšť totiž napomáhá šíření patogenů a jejich vstupu do rostlinných pletiv. Dále mějte na paměti to, že réva plodí na letošním dřevě. Boční výhony, které vyrašily z těch hlavních, tedy zakraťte na 2 až 3 očka. Právě na nich se vytvoří plody. Dále odstřihněte všechny staré a zdřevnatělé výhony kvůli prosvětlení. Při tomto zahradnickém úkonu používejte pouze vydezinfikované pracovní nástroje.

Nezanedbejte ochranu před škodlivými organismy

Zapomenout byste neměli ani na ochranu před škůdci. Postřik proti nim se provádí v několika fázích:

  1. Před rašením pupenů, tedy naléváním oček: proveďte aplikaci přípravku proti hálčivci révovému, jenž způsobuje akarinózu neboli kadeřavost. Vhodná je např. značka Sulka, kterou můžete využít i při moření česneku.
  2. Při otevírání oček: sáhněte po přípravku Kumulus nebo Rock Effekt. Pomůžou vám při boji s obaleči.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Neméně důležitá jsou také ochranná opatření před patogeny různého původu, které způsobují závažná onemocnění. Mezi ty patří např. plíseň révová, padlí révové a plíseň šedá. Přibližně od půlky května provádějte postřik fungicidy k tomu určenými. Vždy si přečtěte příbalový leták a držte se jeho pokynů.

Správný čas pro rozšíření sbírky

Jaro, respektive období od dubna do půlky května, je dále vhodné pro výsadbu nových přírůstků, tedy roubovaných sazenic. Počínejte si takto:

  1. Vyberte to nejlepší místo: osluněné se záhřevnou půdou.
  2. Obstarejte si podpůrnou konstrukci: sloupky/trámky s vodicími drátky.
  3. Seřízněte révu: nejsilnější výhon sazenice na 2 očka a kořeny na 8 až 10 centimetrů, poté je na pár hodin namočte do vody.
  4. Proveďte výsadbu: a to do předem vyhloubených jam (hlubokých 40 cm) – zeminu nasypte až do úrovně několika centimetrů pod poslední očko.

Kterou odrůdu révy vinné na své zahradě pěstujete?

Chcete si vyzkoušet roubování révy, ale nevíte, jak na to? Dejte na rady tohoto zkušeného odborníka
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články