Ideální řez maliníku nemá jen jeden jednotný termín: Liší se podle druhu i aktuálního vzhledu rostlin, určete ho správně

                   

Ostružiník maliník (Rubus idaeus), kterému se také někdy říká maliník obecný, má na českých zahradách své nezastupitelné místo. Aby však plodil opravdu maximálně, je třeba ho správně seřezávat. Pokud jste to ještě neudělali, tak máte nyní poslední možnost. A jak by měl správný řez maliníku vypadat?

Zjistěte, jaký maliník máte

Existují dva druhy maliníků: jednouplodící a stáleplodící, alias remontantní. Liší se tím, že zatímco ty první plodí na výhonech, které vyrostly v aktuální sezóně, ty druhé nasazují plody až na výhonech dvouletých. Remontantní odrůdy navíc dokážou plodit dvakrát – poprvé od poloviny července a podruhé (mnohem vydatněji) na podzim, a to z květů na nových výhonech.

Při správném řezu se řiďte tím, jak vaše maliníky plodí. Odrůdy, které dávají nejvíce plodů v průběhu července, je vždy nutné řezat na podzim. Tehdy už mají odplozeno a je možné staré dřevo bez obav odebrat. Plodit vám poté budou na výhonech, jež vyrostu během sezóny. Ovšem ty, plodící v srpnu a v září, si s musí s řezem počkat až na jaro. Takže pokud jste to nestihli, pak máte nejvyšší čas.

Specifika remontantních maliníků

Pokud si i vy chcete dopřát maliníky, které plodí dvakrát do roka, pak se připravte na to, že je jejich pěstování trochu obtížnější – tedy co do řezu. Ty stáleplodící alias remontantní totiž vyžadují pečlivé vystříhání odplozených výhonů a zároveň dobré upevnění těch nových, které budou plodit v následujícím roce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Řez maliníku během sezóny

Ale ani po jarním či podzimním střihu vaše starosti s řezem malin nekončí. Zasahovat do nich totiž musíte i během sezóny. Postup je jednoduchý – všechny slabé a přebytečné výhony (tedy ty, které nevyužijete k dalšímu pěstování) musí bezpodmínečně pryč. Stejně jako ty suché nebo nemocné. Pokud byste je v keřích ponechali příliš dlouho, pak se vám mohou uvnitř maliníkové plantáže velmi rychle rozmnožit choroby a škůdci.

Jaké máte zkušenosti se střihem maliníku?

Naučit se můžete i speciální řez maliníku, který vám umožní sklízet maliny až 6 měsíců v roce
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články