Rybíz nasadí příští rok obří plody, chce to jen kompost, hnůj nebo zelené hnojivo

Výživa rybízu je důležitá nejenom na jaře, ale také na podzim – pomůže mu se zvýšením odolnosti a lépe tak přečká zimu.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S blížícím se podzimem je důležité připravit své pozemky na zimu. Nejde jen o ochranu zahrady, ale také o to, aby byly plodící rostliny dobře vyživené a připravené na nadcházející vegetační období. A to platí podle webu Nature-And-Garden i pro černý rybíz.

Výhody pozdní podzimní výživy

V listopadu se keře černého rybízu připravují na zimní spánek. Poskytování té správné výživy v tomto období jim může pomoci odolávat mrazivým teplotám a přinést bohatší úrodu v příštím roce. Tato pozdní péče je pro zajištění prosperity černého rybízu mnohdy dokonce nezbytná, jak tvrdí magazín Diys.

Použití kompostu k výživě

Jedním z nejúčinnějších způsobů listopadové výživy černého rybízu je použití kompostu nebo hnoje. Tyto organické materiály jsou bohaté na základní živiny, které pomáhají rostlině přežít zimu a připravují ji na nadcházející vegetační období. „Chcete-li použít kompost nebo hnůj, rozprostřete vrstvu kolem základny keře černého rybízu, přičemž ji udržujte ve vzdálenosti asi 15 až 20 cm od kmene. Kompost nebo hnůj jemně zapravte do půdy do hloubky 10 až 15 cm. Tím zajistíte, že živiny budou snadno dostupné pro kořeny rostliny,“ radí zahradník Jan P. z Olomouce.

Černý rybíz - plody iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás rybíz potěšil i během příští roku opravdu chutnou a bohatou úrodou, musíte se o něj právě teď správně postarat

Minerální hnojiva pro rybíz

Kromě organických hnojiv můžete zvolit minerální hnojiva, která obsahují dusík, fosfor a draslík – ta se podle mého názoru navíc i snadněji aplikují.

  • Dusík podporuje intenzivní růst a vývoj listů.
  • Fosfor napomáhá rozvoji kořenového systému a vstřebávání živin.
  • Draslík zvyšuje odolnost rostliny vůči zimním chorobám a stresu.
Jak pěstovat rybíz

Bobule o velkosti mince: Prořezání rybízu zařídí obří úrodu v příští sezóně

Při používání minerálních hnojiv dbejte na dodržování pokynů uvedených na obalu a vyvarujte se přehnojení, které může rostlině uškodit.

Krásná úroda rybízu 2023 iZdroj fotografie: Depositphotos
Ideální hnojení pro rybíz během podzimu ho musí zásobit všemi potřebnými živinami

Zelené hnojení pro rybíz

Další účinnou metodou výživy černého rybízu v chladných měsících je využití zeleného hnojení. Jde o výsev krycích plodin, které obohacují půdu o živiny a zlepšují její úrodnost. Pro černý rybíz se skvěle hodí jetel nebo vojtěška. Tyto rostliny vážou vzdušný dusík do půdy a rybízu ho tak zpřístupňují. Navíc zelené hnojení rybíz nejenom vyživuje, ale také pomáhá předcházet erozi půdy a zlepšuje její strukturu. A pokud mu chcete pomoci ještě více, použijte slupky od melounů – i to jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli. Ale pomůže vám i dřevěný popel.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při podzimní péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články