Rybíz zalijte v lednu horkou vodou, úroda pak bude mnohem bohatější

Rybíz obvykle potřebuje klidný zimní odpočinek, aby se mohl připravit na následující vegetační období. Horká voda mu pomůže zbavit se škůdců.

Kdy ošetřit rybíz teplou vodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zkušení zahradníci používají v zimě, zejména v lednu nebo únoru, metodu polévání rybízových keřů horkou vodou, aby zvýšili úrodu a ochránili rostliny před škůdci a chorobami. Tento postup je sice poněkud netradiční, ale má své kořeny v tradiční zahradnické moudrosti a při správném postupu může být velmi účinný.

Načasování ošetření horkou vodou

Polévání rybízových keřů horkou vodou je nejúčinnější na konci zimy, obvykle na konci ledna nebo v únoru, kdy denní teplota stoupá nad bod mrazu, ale v noci stále klesá pod nulu. Je velmi důležité vyhnout se tomuto postupu brzy na jaře, protože rostlina už může začít vytvářet pupeny, které mohou být horkou vodou poškozeny.

A proč se do tohoto postupu pustit? Horká voda podle webu iReceptář pomáhá likvidovat mšice, které přezimují v pupenech, a také likviduje spory houbových chorob, které mohou poškodit plody i listy rybízu. „Vysoká teplota vody tyto spory účinně ničí, čímž zabraňuje šíření houbových infekcí,“ potvrzuje čtenář Libor P. z Prostějova.

Jak pěstovat rybíz

Bobule o velkosti mince: Prořezání rybízu zařídí obří úrodu v příští sezóně

Jak správně aplikovat horkou vodu

Pro účinné polévání rybízových keřů horkou vodou je vhodné keře svázat do co nejkompaktnějšího tvaru. Tím zajistíte, že se horká voda dostane ke všem větvím současně. Pro dosažení maximální účinnosti by voda měla být téměř vroucí, tedy kolem 95 °C. A pokud mu chcete pomoci ještě více, použijte slupky od melounů nebo třeba dřevěný popel – i to jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli.

Jak pěstovat rybíz iZdroj fotografie: Depositphotos
V lednu je rybíz obvykle v klidovém stavu – to však neznamená, že jsou v klidu i škůdci a nemoci, kteří ho mohou ohrožovat

Potřeba zálivky různých odrůd rybízu

Rybíz by se však měl zalévat běžně i přes zimu – a to vždy, když venku nepanují mrazy. A jak na to? Pro začátek si pamatujte, že keře červeného rybízu jsou ve srovnání se svými příbuznými černými rybízy odolnější vůči suchu a vyžadují proto méně častou zálivku.

Půda v okolí ani jednoho z těchto druhů by však nikdy neměla úplně vyschnout, jak upozorňuje web TakToJeNášSvět. Já osobně je tedy zalévám přes zimu asi jednou měsíčně. Pro udržení vlhkosti a ochranu kořenů je také výhodné mulčovat půdu slámou nebo jiným vhodným materiálem.

Zimní řez stromkového rybízu – podrobný postup krok za krokem

Jaké jsou vaše triky při péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články