Samozavlažovací systém, který si vyrobíte jednoduše a sami

                   

Pravidelné zalévání zahrady nebo pokojových rostlin může být občas malinko únavné, zejména u rostlin, které vyžadují mnoho vody a častou zálivku. Nepříjemnost může tak nastat, musíte-li odcestovat, nebo jedete jednoduše na dovolenou a doma nezůstane nikdo, kdo by se zalévání rostlin poctivě staral. Řešením pro tyto situace mohou být jednoduché samozavlažovací systémy, které si vyrobíte i sami doma a nemusíte tak utrácet tisíce za ty, které by k vám přijel někdo namontovat.

Samozavlažovací pet lahve

Jednoduchou formou samozavlažování mohou být vodní nádoby, vyrobené z plastových lahví. Celý postup je velmi jednoduchý. Stačí pouze do plastového víčka navrtat několik dírek, a plastovou láhev naplnit vodou. Tuto láhev poté jednoduše zastrčíte víčkem do půdy a voda bude odtékat sama, čímž bude postupně zavlažovat rostlinky. Do lahve pravidelně doplňujte vodu, nejlépe dešťovou, kterou můžete sbírat do kbelíků nebo beček.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozavlažovací postřikovač

Druhým, mírně složitějším výtvorem, je samozavlažovací postřikovač. K němu budete potřebovat dlouhou hadici napojenou na přítok vody, plastovou láhev a železnou tyč ve tvaru T. Nejdříve si určete, kam přesně chcete zavlažování umístit a poté do země zastrčte železnou trubku tak, aby její vodorovná část trčela nad zemí. K jednomu koci jednoduše upevněte hadici, nejlépe pevnou elektrikářskou lepící páskou. Na druhý konec nasuňte plastovou láhev, do které udělejte dírky. Když pustíte vodu, svým tlakem bude stříkat ven plastovou lahví a vytvoří tak praktický rozprašovač.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud na přívod vody nastavíte spínač s časovačem, voda se poté dokáže zapnout a vypnout v časových intervalech které si nastavíte, a to zcela bez vaší přítomnosti. Musíte se pouze ujistit, je veškeré spoje mezi přívodem, hadicí a železnou tyčkou pořádně drží a nemůže dojít k jejím uvolněním. Poté můžete s klidným svědomím odjet na dovolenou nebo si v klidu lebedit u vašeho oblíbeného televizního pořadu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články