Sázení rajčat v listopadu, abyste měli silné, zdravé sazenice a bohatou úrodu

                   

Pakliže toužíte po bohaté sklizni domácích rajčat, je vhodné semínka vkládat do půdy již na podzim (ideálně v říjnu či listopadu, který je nejzazším měsícem). Přinášíme vám několik praktických tipů, které vám usnadní celý proces vysazování. V létě se tak budete moci radovat z bohaté úrody sladkých rajčatových plodů.

Podzimní výsadba rajčat krok za krokem

Rajčata vysazujte již ve skleníku následujícím způsobem:

  • Semínka rajčat vkládejte do hloubky jeden až dva centimetry. Pak přikryjte půdou nebo větvičkami jehličnanů. Ty sazenice ochrání před chladem. S příchodem jara již zpozorujete větší rajčatové sazenice, které však potřebují stále čas.
  • Do jednotlivých řádků v půdě vsypávejte dostatečné množství semínek. Chladná zemina zajistí, že rostlinu nenapadnou škůdci. Plody tak budou krásné, šťavnaté a zdravé.
  • Při vysazování se ujistěte, že má zemina dostatek živin. Případně ji promíchejte s humusem. Někteří zahrádkáři do půdy vsypávají vápno s dusíkem, které slouží k jakési „dezinfekci“.
  • Rajčata potřebují ke svému růstu zejména dusíkaté látky. Použít k lepšímu vývoji sazenice můžete speciální hnojiva nebo ta přírodní (třeba slepičí trus). Promíchejte je s půdou před výsadbou semínek.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

A jak postupovat dál?

Během zimních měsíců je primárně důležité, aby byla semínka rajčat určitým způsobem izolovaná. To učiníte nejen větvičkami jehličnanů, ale například i speciální izolační fólií nebo suchým listím. Vhodný je jakýkoliv přírodní materiál. Až se na jaře oteplí, můžete sazenice odkrýt a vpustit do skleníku teplý vzduch. Rajčata pravidelně během růstu zalévejte a také hnojte.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kromě slepičího trusu lze použít i najemno namleté vaječné skořápky, nebo droždí rozpuštěné ve vodě. Během letních měsíců byste měli sklízet bujné plody rajčat, které jsou bezkonkurenční chuti. V případě, že nemáte zahrádku a disponujete pouze balkónem, je možné si semínka zasít doma do malých květináčů (použijte substrát pro rajčata). Ideální bude, když zvolíte „pařníky“. Ty udrží kolem semínek potřebnou vlhkost a brzy vyklíčí. Vzrostlejší sazeničky poté můžete na jaře vysazovat do truhlíků na terase či balkóně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články