Sázení rajčat v listopadu, abyste měli silné, zdravé sazenice a bohatou úrodu

                   

Pakliže toužíte po bohaté sklizni domácích rajčat, je vhodné semínka vkládat do půdy již na podzim (ideálně v říjnu či listopadu, který je nejzazším měsícem). Přinášíme vám několik praktických tipů, které vám usnadní celý proces vysazování. V létě se tak budete moci radovat z bohaté úrody sladkých rajčatových plodů.

Podzimní výsadba rajčat krok za krokem

Rajčata vysazujte již ve skleníku následujícím způsobem:

  • Semínka rajčat vkládejte do hloubky jeden až dva centimetry. Pak přikryjte půdou nebo větvičkami jehličnanů. Ty sazenice ochrání před chladem. S příchodem jara již zpozorujete větší rajčatové sazenice, které však potřebují stále čas.
  • Do jednotlivých řádků v půdě vsypávejte dostatečné množství semínek. Chladná zemina zajistí, že rostlinu nenapadnou škůdci. Plody tak budou krásné, šťavnaté a zdravé.
  • Při vysazování se ujistěte, že má zemina dostatek živin. Případně ji promíchejte s humusem. Někteří zahrádkáři do půdy vsypávají vápno s dusíkem, které slouží k jakési „dezinfekci“.
  • Rajčata potřebují ke svému růstu zejména dusíkaté látky. Použít k lepšímu vývoji sazenice můžete speciální hnojiva nebo ta přírodní (třeba slepičí trus). Promíchejte je s půdou před výsadbou semínek.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

A jak postupovat dál?

Během zimních měsíců je primárně důležité, aby byla semínka rajčat určitým způsobem izolovaná. To učiníte nejen větvičkami jehličnanů, ale například i speciální izolační fólií nebo suchým listím. Vhodný je jakýkoliv přírodní materiál. Až se na jaře oteplí, můžete sazenice odkrýt a vpustit do skleníku teplý vzduch. Rajčata pravidelně během růstu zalévejte a také hnojte.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kromě slepičího trusu lze použít i najemno namleté vaječné skořápky, nebo droždí rozpuštěné ve vodě. Během letních měsíců byste měli sklízet bujné plody rajčat, které jsou bezkonkurenční chuti. V případě, že nemáte zahrádku a disponujete pouze balkónem, je možné si semínka zasít doma do malých květináčů (použijte substrát pro rajčata). Ideální bude, když zvolíte „pařníky“. Ty udrží kolem semínek potřebnou vlhkost a brzy vyklíčí. Vzrostlejší sazeničky poté můžete na jaře vysazovat do truhlíků na terase či balkóně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články