Se starými listy okurek je třeba se řádně vypořádat: Znásobte úrodu okurek díky fintě mazaných zahrádkářů

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) paří do čeledi tykvovitých a původně pochází z vlhkých a teplých oblastí Indie a Číny. Není tedy divu, že i během našich horkých let preferuje spíše pobyt ve skleníku. Ale ani ten nemusí zajistit dokonalou a především maximální úrodu. Pomoci si tedy budete muset některými prověřenými triky. Věděli jste například, že nejstarší listy okurkám spíše škodí než prospívají?

Odstranění starých listů u okurek

Abyste zvýšili tvorbu nových listů u této zeleniny, nestačí jí jen dodávat ty správné dávky hnojiva. Pokud totiž sama ucítí, že další zelený háv zkrátka a dobře nepotřebuje, nebude se jí do něj jednoduše chtít. Musíte ji tedy přesvědčit o opaku. A jak to udělat? Jednoduše. Zaměřte se na nejstarší listy (u sazenic, které mají 5 a více párů) a odřízněte je.

Tento krok má hned několik důvodů. Především jde o to, že se tyto listy přímo dotýkají země. A protože jsou již starší, a tedy v ne úplně nejlepší kondici, snadno na ně „přeskočí“ nejrůznější škůdci a nemoci. Ubírají také výživu mladým částem rostliny a v neposlední řadě jí mohou i částečně stínit. Proto je vždy odřízněte ostrým nožem a ránu zasypte dřevěným uhlím nebo skořicí. Ty místo řezu vydezinfikují a zabrání vstupu škodlivých patogenů.

Kdy odřezávat nejstarší listy

Pokud se nemůžete řídit počtem listů, řiďte se výškou okurky. Jakmile vaše sazenice dorostou 60 cm výšky, pak ze spodních 40 cm listy odstraňte. Pokud chcete zabránit vysychání nebo se přece jen i přes ošetření obáváte chorob, pak ponechte na stonku zbytky řapíku. Další řezání se nedoporučuje – samozřejmě vyjma postranních výhonů. Ty je vhodné odstraňovat hned za prvním listem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nemusí to však být pravidlem. Silné sazenice salátovek mohou velmi dobře plodit i na vícero výhonech. Plody je však třeba pravidelně sbírat. Pokud příliš narostou (a stačí už jeden jediný plně vyvinutý plod), začnou brzdit vývoj všech dalších. Jestliže tedy máte dojem, že vaše okurka neplodí tak jako dříve, pak důkladně prohledejte všechny její části. Je dost možné, že jste někde na nějakou velkou okurku zapomněli.

Jak na správné zaštipování okurek

Ovšem vyštipování se u okurek nemusí týkat jen tzv. zálistku. Odstranit byste měli i listy, u kterých jste sklidili plod (nebo takové, u nichž plod uschl nebo se vůbec nevyvinul). Tím je možné zajistit rovnoměrné nasazení květů a plodů na rostlině, takže se žádná její část nikdy nadměrně nevysílí. Výjimku mají pouze tzv. krátké salátovky, u nich je vhodné zaštípnout pouze každý druhý zálistek. Hybridní okurky na záhonu naopak nevyštipujeme vůbec.

Jaké triky máte pro pěstování okurek vy?

Jak provést zaštipování výhonů u okurek správně a proč je důležité především u salátovek neboli hadovek
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články