Sezóna vykradačů chat a chalup začíná. Jak se proti nim zabezpečit?

                   

Chatu už jste možná pečlivě zazimovali, všechno náčiní poklidili a o zahrádku se postarali. Bohužel zde vaše práce ale nekončí. Právě zimní období je totiž rájem pro vykradače chat a chalup. Vědí, že je při práci nikdo nevyruší a vy často na škodu přijdete až po několika týdnech. Co se nejčastěji krade? V chatách jsou nejvíce ohroženy věci, které se teoreticky dají prodat; zloděje zajímá především zahradní a kutilské náčiní, pily, sekačky, vrtačky, ale také grily a propanbutanové lahve. Vyplatí se tedy na chatách tyto cennosti vůbec nenechávat a pokud jen trochu můžete, uskladnit je u sebe doma v garáži nebo ve sklepě.

Cennosti raději odvezte

Jestliže musíte cenné věci na chatě nechat udělejte alespoň to, že si je pečlivě vyfotíte a sepíšete, abyste se pak na jaře nemuseli dohadovat, co tam bylo nebo nebylo. Řada lidí kvůli cennějšímu vybavení volí cestu pojištění, což není určitě špatný nápad, ale i zde myslete na několik věcí. Důležité je třeba to, že zloději nemusí chatu jen vykrást, ale také poškodit (zničit dveře, okna, rozbít nábytek ze vzteku, že tu nenašli žádné cennosti). Pojistka by se proto měla vztahovat i na vandalismus.

Nezapomeňte na okna

Ohledně zabezpečení nemyslet en pouze na bezpečnostní dveře a spolehlivý zámek, ale zaměřte se také na okna. Právě tudy zloději pronikají dovnitř nejčastěji. Ochranu poskytnou vnitřní dřevěné okenice, mříže nebo předokenní rolety se speciálními pružinami proti mechanickému zdvihnutí. Nenápadnou, ale mnohdy účinnou ochranou jsou bezpečnostní fólie proti rozbití skla.

Jako poslední dobrý tip se osvědčí také dobré vztahy s okolními zahrádkaří a chataři. Pokud si budete majetek mezi s sebou vzájemně hlídat a dávat pozor na případně nestandardní situace, je riziko vykradení výrazně menší. Do lokalit, kde se sem tam někdo namátkově pohybuje, si zloději hned tak netroufnou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články