Když už máte zahrádku, která vám plodí zeleninu i ovoce, jistě vás zajímá také to, jak tyto produkty správně skladovat, aby vám vydržely co nejdéle. Pravdou totiž je, že málokdy zvládnete veškerou úrodu spotřebovat naráz a většinou se vám hodí uchovat si trochu kvalitních vitamínů také na období podzimu a zimy.
Odrůda je nejdůležitější
Skladovatelnost zeleniny ovlivňujeme už na zahradě. Například vhodně vybraná a ve správné době vysazená odrůda může vydržet až do další sklizně. Základní rozlišení je především mezi ranými a pozdními odrůdami. Zatímco ty rané se na dlouhodobější skladování příliš nehodí, pozdní jsou na tom o poznání lépe. Pro skladování jsou vhodné odrůdy, které mají lepší schopnost odolávat napadení patogeny.
Pokud se v tom sami úplně nevyznáte, nechte si jednoduše poradit od odborníků. Míru toho, jak dlouho vydrží plodiny v poživatelném stavu, také ovlivňuje jejich výživa už během doby růstu. Jde tedy o složení půdy i hnojiva, které využíváte. Především nadbytek dusíku negativně ovlivňuje velikost rostlin, pevnost pletiv, látkové složení a v konečném důsledku i skladovatelnost. Důležitý je především přísun draslíku a vápníku, který chrání zeleninu před plísněmi a houbami.
Aby zelenina vydržela celou zimu
Kritická je také správná doba sklizně. Pokud zeleninu sklidíme předčasně, má konzumní část ještě nevyzrálá pletiva, která budou rychle vadnout a budou náchylnější na výskyt chorob. Také opožděná sklizeň je problematická, neboť zelenina může namrznout. Vychytat ten správný moment tedy není snadné, ale rozhodně se vám to díky radám i vlastním zkušenostem může podařit.
Při samotné sklizni pak hraje klíčovou úlohu především šetrnost. Člověk má samozřejmě tendenci se zeleninou různě házet, ale jakékoliv potlučení nebo mechanické poškození urychluje hnilobné procesy. Zacházejte tedy s jednotlivými kusy šetrně a snažte se je nijak nepoškodit. Zeleninu skladujte ideálně v suchém bezmrazém sklepě, tam je pravděpodobnost dlouhého a úspěšného skladování nejvyšší.