Sklízejte letos sladké a šťavnaté maliny jako nikdy předtím. Stačí dodržet ověřené způsoby

                   

Uvedené tři rady jsou připravené pro skutečně maximalizování úrody malin. Dokonce se může stát, že keříky začnou plodit tak hodně, že budete mít problém se zpracováním úrody. Z malin ale jistě vytvoříte chutné pokrmy, nebo si je jednoduše zamrazíte pro pozdější využití. Tak si prohlédněte uvedené tipy a vyberte si ten, který bude nejlépe odpovídat vašim představám o pěstování malin.

Pěstování malin na mřížce

Maliník je poměrně bujně rostoucí keř s dlouhými větvemi. Aby plody neležely na zemi a rostlina měla dostatek světla i prostoru, vyplatí se pěstování na konstrukci. V praxi může jít o natažené provazy, které vytvoří podporu pro vrchní větve. Použít můžete také pletivo, nebo dřevěné mřížky. Záleží, jaká konstrukce bude pasovat do vaší zahrady a co všechno máte s malinami v plánu. Ze začátku jim však budete muset trochu pomoci se správným nasměrováním výhonků.

iZdroj fotografie: Canva

Pravidelná péče a stříhání maliníku

Aby byl porost maliníků hustý a přinášel bohatou úrodu, budete si muset vyhradit trochu času na pravidelné zmlazení. To v praxi znamená ostříhání přerostlých větviček. Kromě toho s jejich pomocí vytvoříte nové rostliny pro zasazení. Díky tomu vytvoříte celou skupinu malin, které budou svěží a plné života. Sestřih je vhodné opakovat alespoň jednou ročně a vždy odstraňte zaschlé výhony pro co nejvíce kvalitní plody.

iZdroj fotografie: Canva

Úzké záhonky určené pro maliny

Aby keřům maliníku neubíraly živiny okolní rostliny nebo trávník, vytvořte pro ně speciální úzké řádky, kde budou růst výhradně maliny. Řádky by měly být široké zhruba 30 centimetrů a okolo by měl být volný prostor. Nezapomínejte také na mezery mezi jednotlivými keři maliníku. Při uplatnění druhé rady navíc s pomocí nových odnoží vytvoříte bohatý pás plný plodících malinových keříků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články